Foto: @Shagufa_Noorzai/Twitter
Toimetas Greete Kõrvits 13. mai 2019 18:48
Afganistani poliitikud ja aktivistid nõuavad kiiret õigusemõistmist endise telereporteri surma järel. Tundmatud kurjategijad mõrvasid naise keset rahvarohket tänavat.

Mina Mangal (pildil) töötas varem televisioonis reporterina ning suundus hiljuti poliitikamaailma. Afganistani siseministeerium võttis naise tööle nõuniku kohale kultuuriasjade komisjonis. Laupäeval kohaliku aja järgi kell 7.20 hommikul tulistasid tundmatud kurjategijad Kabulis tööle suunduvat Mangali. Pole kahtlustki, et just Mangal oli mõrvarite sihtmärgiks, tulistajad astusid tänaval otse tema juurde ja tapsid ta lasuga näkku. Mõnedel andmetel tulistasid mõrvarid teda kokku üheksa korda.

Mitmed Afganistani poliitikud, riigi ülemkohus ja naisõiguslased nõuavad, et politsei Mangali mõrvarid kiiremas korras leiaks ja kohtu ette tooks, kirjutab BBC. Afgaani sotsiaalmeedia kihab kriitikast ühiskonna naistevaenulikkuse ja naistevastase vägivalla vastu.

Mis võis olla mõrva ajendiks? See pole veel teada, kuid üks võimalus on tellimusmõrv Mangali eksmehelt, teine lihtsalt tõsiasi, et tegemist oli hääleka ja silmapaistva teleesinejaga, prominentsetel kohtadel töötanud naisega. Mangal kirjutas sotsiaalmeedias, et sai ähvarduskirju ning kartis väga oma elu pärast. Naise lähedased ei mõista, miks ei võinud ministeerium, kelle heaks ta töötas, talle ihukaitsjaid palgata.

Kaks aastat tagasi lahutas Mangal oma vägivaldsest abikaasast. Tema perekond usub, et naise surma taga on eksmees. „Kaotasin oma intelligentse ja aktiivse tütre mingi peretüli probleemi pärast,“ on naise õnnetu isa vihane. „Ma nõuan valitsuselt vastust, miks nad ei suutnud minu töötavat tütart kaista ja ma temast ilma jäin. Ma nõuan neilt, et nad kaitseksid mu teisi tütreid ja nendesuguseid naisi, kes tulevad kodust välja ja teenivad meie ühiskonda!“