Foto: facebook.com/Braffolk
Ohtuleht.ee 13. mai 2019 20:22
Pärast Marti Kuusiku ametist lahkumist nimetas EKRE uueks väliskaubandus- ja IT-ministrikandidaadiks Kert Kingo, kes peab komplekteerima ka oma meeskonna ning valima nõunikud.

Õhtulehe teadaolevalt edastas skandaaliga samalt positsioonilt lahkunud Marti Kuusik Kingole omapoolse nõuande, keda tasub nõunikuks palgata. Nimelt soovitab ta värskel ministril võtta nõunikuna tööle 21aastane Remi Sebastian Kits. Teda peetakse küll nooreks, kuid pea pidavat lõikama ning väidetavalt oskab ta ka vajalikud inimesed koondada ning algatada e-valimiste auditit. 

Kes on väidetav ministrinõuniku kandidaat Kits? Ta on 21aastane Tartu ülikooli IT-eriala tudeng, kes alles möödunud suvel lõpetas keskkooli kiitusega ning kelle toonane Tallinna linnapea Taavi Aas kutsus parimate gümnaasiumilõpetajate pidulikule vastuvõtule. Pärast lõpetamist tehtud sotsiaalmeediapostituses viitab Kits, et tal on IT-alal nii oskused kui kogemused, aga toona veel ei teadnud, mida õppima läheb.

Noormehe sidemed EKRE-ga ulatuvad vähemalt 2017. aastasse, kui ta 19aastaselt kandideeris KOV valimistel erakonna nimekirjas Kohila ringkonnas. Valituks ta ei osutunud – talle andis hääle 18 valijat. Lisaks oli Kits üks „Eestlaste Eesti” liikumise algatajatest, mis loodi vastukaaluks „Kõigi Eestile.”

Kits on kommenteerinud ka e-valimisi, mis võimaliku IT-ministri nõunikuna langeb tema vastustuse alla. Käesoleva aasta märtsi lõpus portaalile Objektiiv antud intervjuus nendib Kits, et ta pooldab e-valimiste läbipaistvamaks muutmist ning parandamist kui nende lõpetamist.

„RIA sai viimaste e-valimiste turvamiseks lisarahastust, kuid uute turvameetmetega ma tutvunud ei ole ning ei oska teemat ka põhjalikumalt kommenteerida. Ma usun, et poliitilise tahte ning erialase ekspertiisi korral on võimalik muuta kogu protsess täielikult läbipaistvaks,” nentis ta toona Objektiivile.