ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO | Tallinna vanalinna uus valgusprojekt läks maksma üle 800 000 euro (7)

Video: Tatjana Iljina, Erki Pärnaku, Märt Niidassoo, 13. mai 2019 14:03
Foto: Video: Tatjana Iljina, Erki Pärnaku, Märt Niidassoo
Vanalinnal on igal majal, müüril, käigul ja tornil oma lugu ja nägu. Vanalinna uus valgusprojekt annab paljudele paikadele autentse ja isikupärase näo, tuues välja nende kireva loo ja aegumatu väärikuse, heites valgust ja varju detailidele, mida aeg on vorminud.

Vanalinnas keerati paika värvid, nurgad ja nivood, et vaataja tajuks objektide algupärast olemust ja lugu. Valguslahendus suunab tähelepanu suurelt ja võimsalt üldosalt detailile, vormile, tekstuurile, et tuua isikupära, soojust, tasakaalu ja põnevust.

Kui majad, tornid ja müürid oskaksid rääkida, siis millest nad sulle sosistaks? Oleme nendest paikadest palju kuulnud, lugenud ja näinud, kuid nüüd avanevad nad vaatajale ja kuulajale veidi uue nurga alt, keerates maha üldist valgust ning pöörates pigem tähelepanu uutele nurkadele.

Juunis möödub 800 aastat Tallinna (täpsemalt küll Revali) esmamainimisest. Vanalinna valgusprojekt on kingitus linna juubeliks ning Kapiteli viis väärtustada ajalugu ja linnaruumi. Vanalinna paigaldati 580 uut LED-valgustit kokku 41 objektile, teiste seas tornidele (Paks Margareeta, Kiek in de Kök, Neitsitorn, Pikk Hermann, jt), linnamüürile, Toompea nõlvale, Patkuli treppidele ja nende tagusele nõlvale ning sisemüürile Hobuveskist mööda Laboratooriumi tänavat, Pika jala ja Lühikese jala vahelisele müürile ja väravatele, sisemüürile Bremeni ja Hellemani torni vahel.

Valgustuse kontseptsiooni järgi on uued LED-valgustid sooja valgustemperatuuriga, tagades müüridele sooja ja õrna valguse, mis loob õdusa ja mõnusa miljöö ega valgusta müüre üle.

Kokku 41 objekti hõlmava valgusprojekti autor on Soome ettevõtte Lighting Design Collective Oy, projekti finantseerib enam kui 800 000 euro ulatuses Toomas Annuse suurosalusega kinnisvaraettevõte Kapitel ning ehitustöid teostab Merko Infra.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee