Poliitika

Le Pen tuleb külla: EKRE eitab poliitiku kutsumist, Isamaa hoiab eemale ja oravad on kriitilised (74)

Johanna-Kadri Kuusk, 13. mai 2019 12:36
Marine Le PenFoto: Reuters/Scanpix
Pärast seda, kui ekrelane Jaak Madison sotsiaalmeedias vihjas, et paremäärmuslane Marine Le Pen Eestisse visiidile tuleb, on mitmed poliitikud väljendanud prantslanna külaskäigu suhtes skeptilisust. Kriitiliste poliitikute seas on ka EKRE valitsuskaaslase Isamaa liikmeid.

Madison kirjutas Facebookis, et Le Pen tuleb Eestisse Euroopa Parlamendi valimiste raames. 

Le Pen on Prantsusmaa paremäärmusliku Rahvusrinde juht ja Euroopa Parlamendi liige. Naine on öelnud, et kui see oleks tema võimuses, korraldaks ta Prantsusmaal referendumi Euroopa Liitu kuulumise üle. Samuti on poliitikut süüdistatud venemeelsuses, kuna ta on heaks kiitnud Venemaa poolt Krimmi annekteerimise.

Oravad ei ole prantslanna külastusest vaimustuses

Nii mõnigi reformierakondlane on Le Peni külaskäigu suhtes kriitiline olnud.

Endine peaminister ja tänavu europarlamendi kandidaat Taavi Rõivas nimetas Le Peni külla kutsumist ''parajaks ämbriks''.

„Raske öelda, mida on Eestil õppida Le Penilt, küll aga on Le Penil palju õppida Eestilt. Avatud ja euroopalike väärtustega ühiskond on arenenud kiiresti, Le Peni ülistatud Venemaa aga millegipärast mitte. Paras ämber EKRElt kutsuda oma kampaania toetajaks varjamatult kremlimeelne ja tagurlike vaadetega poliitik. Ma olen üsna kindel, et ka suurem osa EKRE valijatest peab (erinevalt Le Penist) Putinit agressoriks ja Krimmi Ukrainaks,“ märkis Rõivas.

 

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paeti sõnul on Le Peni poliitika Eesti rahvuslike julgeolekuhuvide vastu. Reformierakonna aseesimees tuletab meelde, milliseid hoiakuid on Le Pen ja tema juhitav poliitiline liikumine viimastel aegadel väljendanud ja tõi näiteks selle, et Le Pen oli vastu hääletanud europarlamendi resolutsioonile, millega nõuti Eston Kohveri vabastamist Vene vanglast.

„Nii on Marine Le Pen korduvalt väljendanud Venemaa-teemal seisukohti, mis erinevad põhimõtteliselt nii Eesti kui teiste Euroopa riikide omadest. Nii ei pea Le Pen Krimmi annekteerimist Venemaa poolt illegaalseks. Vastates küsimusele, kas Krimm on Venemaa osa, ütles Le Pen jah. Samuti on Le Pen kinnitanud, et Venemaa pole Prantsusmaale oht ning seetõttu ei ole põhjust olla Venemaa suhtes vaenulik. Teiste Euroopa piirkondade ja Vene suhted ei lähe talle seega korda. Ka kutsus Le Pen NATOt võtma Venemaad oma liikmeks,“ loetles Paet ja toonitas, et tegemist on Euroopa Liidu suhtes vaenuliku poliitikuga. „Ometi on Eestis tegelasi, kes temaga rõõmuga samas poliitilises raamis soovivad olla ning üheskoos midagi arutada.“

Reformierakonna esimees Kaja Kallas seadis kommentaaris Delfile, Le Peni külakäigu põhjuse kahtluse alla ja märkis, et kui prantslanna kutsuks ta kohtumisele, ei näeks ta sellel erilist mõtet, kuna vaadete erinevus on niivõrd suur.

Jürgen Ligi tõi oma kriitikas välja ka paar positiivset joont. „Le Penil on näiteks meie siseministrist pikem kogemus süvariigiga, kes tema üle aina kohut kipub mõistma, ja rahandusministrist paksem rahakottide segi ajamises. Ta teab rääkida, kuidas saaks Madison kätte oma Krimmi tuusiku, kui Ukraina ei taha anda,“ kommenteeris ta sarkasmitooniga. „Seejuures on Le Pen psühhiaatrilise kontrolli läbinud, mis kulub ka sõsaratele ära. Õpetust võib saada isegi ministrikandidaatide edukamaks taustakontrolliks,“ torkas Ligi.

„Jama muidugi, et prantsuse geid toetavad Le Peni, aga selle peale saab Järvik viia jutu sellele, et ka meil on juutide ja salajuutidega pidev jama, Madison näidata oma postitusi ja öelda, et meil on ka nendega jama, isegi mängudega gaasikambritega, ja Kaalep eitada holocausti. Neid diskussioone Rassemblement Nationale tunneb.“

 

Valitsuskaaslased ei taha end Le Peni visiidiga siduda

Valitsuses EKRE pinginaabriks saanud Isamaa liikmed on rõhutanud, et nemad ei ole prantslanna külaskäiguga kuidagi seotud.

Välisminister Urmas Reinsalu tunnistas intervjuus Eesti Päevalehele, et tema poleks Le Peni külla kutsunud ja siia Eestimaale ta teda ei oota. „Le Peni poliitika on minu hinnangul selline, mis kindlasti meie rahvuslikele huvidele ei vasta, kui seda kogu tema ilus, eriti Venemaa suhteid puudutavalt ellu viia. Aga vaba maa, igaüks kutsub, keda tahab. Ja Le Pen on ju Schengenis, ega tal ole kutset ja viisat vajagi,“ kommenteeris Reinsalu.

Ka Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder viitas Delfile antud intervjuus, et koostööd Le Peniga teeb ennekõike EKRE. Samas ei uskunud Seeder, et EKRE koostöö Le Peniga Eesti sisepoliitikas pikaajaliselt midagi mõjutaks.

Ekrelased: „Ta kutsus end ise.“

Siseminister ja EKRE esimees Mart Helme sõnas möödunud nädala valitsuse pressikonverentsil, et Marine Le Pen on end põhimõtteliselt ise Eestisse kutsunud.

Samuti ei toeta EKRE Marine Le Peni venemeelsust. Oma jutusaates „Räägime asjast“ märkis Martin Helme, et see on kasulik, kui nad suhtlevad välismaalastega, sest just nii on võimalik aru saada, miks on suhted Venemaaga keerulised ja miks on sanktsioone vaja.

„See pole nii, et Le Pen teeb meist Venemaa armastajad,“ märkis ta.

Marine Le Pen saabub Tallinnasse visiidile 14. mail.

Samal teemal

13.05.2019
Marine Le Pen tuleb Eestisse! Kes ta on ja mida ta tahab?
09.05.2019
Välisministeerium Marine Le Peni Eestisse sõidust: sanktsioone ei saa rakendada ELi kodanike suhtes

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee