Maailm

SUUR MEELEAVALDUS: poolakad protestisid juutide vara kompenseerimise vastu (25)

Toimetas Aare Kartau, 13. mai 2019 11:33
11. mail toimunud meeleavaldus Just Act seaduse vastu.Foto: AP/Scanpix
Tuhanded Poola rahvuslased marssisid laupäeval Varssavi tänavatel. Nad protestisid USA seaduse Just Act ehk S.447 vastu, mis määrab juutide vara hüvitamise, mille nad kaotasid pärast holokausti ning selle käigus, teatab Financial Times.

Lehvitades Poola lippe ja plakateid, kus oli kirjas näiteks „447, mine lihtsalt koju“ ja „Ei nõudmistele“, marssisid Poola rahvuslased läbi Varssavi – peaministri kabinetist USA saatkonnani. See oli suurim protest Just Act seaduse vastu, mis pärast eelmisel aastal USA-s sellele alla kirjutamist on toimunud. Just Act toetub tugevalt Terezini deklaratsioonile, mis oli 2009. aastal 46 riigi poolt allkirjastatud mittesiduv kokkulepe. Selles sisaldus klausel, et pärijata juudi varasid saab jagada holokausti üle elanud juutidele.

Poola rahvuslased näevad lepingus nii oma riigi kui ka rahvusvahelise õiguse rikkumist. Nende silmis sunnib Just Act Poolat maksma kompensatsioone, mida riik ei soovi maksta, eriti arvestades kahjusid, mida Poola ise kannatas, kui see 1939. aastal Natsi-Saksamaa poolt vallutati. 

Protestist võttis osa tuhandeid Poola rahvuslasi. Foto: Reuters/Scanpix

„Kuritöö sooritajad, mitte kannatajad peaksid kompensatsiooni tasuma,“ kirjutasid protesti korraldajad oma veebilehel. Nende sõnul ulatub juutide varade restitutsioon 300 miljardi dollarini, mis viiks riigi majanduse kokkuvarisemiseni. Samas juudi kogukondade esindajate väitel on hävinenud varade kompensatsioon holokausti läbielanutele elementaarne õigus.

Ka Poola juhtivad poliitikud on võtnud seisukoha, et restitutsioone ei tasuta. „Me mäletame Poola traagilist saatust II maailmasõja ajal. Seetõttu ei tule meie poolt mingit nõusolekut kompensatsioonide maksmiseks,“ kirjutas peaminister Mateus Morawiecki eelmisel nädalal Twitteris.

Poolas elas enne II maailmasõda ligi 3,3 miljonit juuti. Natside tegevus hävitas neist enamuse, või sundis riigist lahkuma. Et riiki taas üles ehitada, sundvõõrandas kommunistlik režiim 1945. aastal nii juutide kui ka poolakate vara.