Maailm

Kevad päästis pagulaspaadid uuesti liikvele (24)

Tõnis Erilaid, 12. mai 2019 22:46
TEADMATUS, MIS SAAB EDASI: Vaid vähesid pääsesid eluga Tuneesia ranniku lähedal uppunud paadist. Need kolm ootavad oma saatust pagulaskeskuses.Foto: Reuters/Scanpix
Pagulased jõudsid nüüd ka Inglismaa rannikule: eile päästeti Kenti ranniku kähedal kuni 25 inimest – nende seas ka kaheksa last, mõni vaid kaheaastane. Samuti kiirustasid päästjad ära tooma tosinat inimest teisest paadist, mis lähenes Folkstone'ile. Vahemerel tõi aga Liibüa rannavalve eile tagasi kaks paaditäit pagulasi, kokku 147 inimest, kelle seas olid naised ja lapsedki.

Reedel lõppes õnnetult Liibüast Zuwarast alanud pagulasreis Itaaliasse. Neid viinud paat läks ümber ja uppus Tuneesia vetes. Vähemalt 70 inimest sai surma. 16 päästsid kalurid,  kes andsid põgenikud hiljem rannavalvelaevale üle. 

Üks pääsenuist oli Bangladeshist pärit Ahmed Bilal, kes kaotas paadiõnnetuses oma lähedased. Tema kirjeldusel mindi algul merele suurema paadiga, see aga sõitis väiksema külje alla ja kõigil kästi ümber kolida. Väike paat püsis suure inimhulga tõttu napilt veepinnal ja uppus juba kümne minuti pärast.

Zuwara õnnetus Foto: Reuters/Scanpix

Vabatahtlike päästelaev Mare Jonio tõi samal päeval õnnelikult Itaalias Lampedusa saarele 30 inimest, kelle seas oli kaks lapseootel naist ja vaid aastane tüdruk. Mare Jonio jääb nüüd Itaalia siseministri Matteo Salvini korraldusel Lampedusale aresti. „See oli nende viimane reis. Bye Bye!“ tviitis Salvini. Laupäeva hommikul tõi Malta piirivalvelaev saarele 85 pagulast, keda oli vedanud Itaalia poole uppumisohus puupaat.             

Tänavu on üle Vahemere Euroopasse jõudnud umbes 17 000 põgenikku. Teel hukkus 443. See arv ei sisalda jaanaris Liibüast kummipaadiga merele läinud ja jäljetult kadunud 117 inimest. 

Lähenevatel Euroopa Parlamendi valimistel on pagulastega seotu üks olulisemaid teemasid ja tõenäoliselt kaotavad vanad parteid just seetõttu uutele populistlikematele paremerakondadele hääli.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee