Maailm

Trump lajatab Hiinale uute maksudega (9)

Tõnis Erilaid, 12. mai 2019 22:42
HIINA KONTEINERIKUHJAD: Hiina kaup ootab laadimist California sadamakail.Foto: AFP/Scanpix
„Tollimaksust võib päris lihtsalt pääseda: tootke oma kaubad vanas heas Ameerikas!“ tviitis president Donald Trump laupäeval pärast seda, kui oli andnud meeskonnale käsu valmistada ette järjekordsed tollikõrgendused Hiinast toodavale kaubale.

10. maist rakendati 25protsendiline tollimaks umbes 200 miljardi väärtuses Hiinast toodavatele kaupadele. Nüüd tahetakse kõrge tollimaks määrata veel kokku 325 miljardit dollarit maksvatele kaupadele. Analüütikud on hoiatanud, et tollimaksu võib muidugi tõsta, aga lõppude lõpuks maksavad selle kinni Ühendriikide endi tarbijad.

Mullu saatsid Ühendriigid Hiinale kaupu 120 miljardi dollari väärtuses ja ostsid sealt tooteid 540 miljardi dollari väärtuses. Seda suurt vahet tahabki Trump nüüd vähendada, lootes, et ameeriklased ostavad vähem kalliks muutuvaid Hiinas valmistatud asju, ja arvates, et kaubasõjast pääsemiseks on hiinlased sunnitud andma Ühendriikide kaupadele eelisõigusi. Ühtlasi saaks Trump enda meelest sedasi karistada Hiinat väidetava tööstuspionaaži ja intellektuaalse omandi varguse eest. Teisisõnu: ta teeb kõik, et sundida maailma suuruselt teist majandust enda taktikepi alla.

Samas saadab ta vastuolulisi sõnumeid, märkides, et hoolimata kaubandussõja lävel olemisest püsivad kahe riigi suhted tugeval alusel.

SÄRAVAD NAERATUSED: Näilise sõbralikkuse taga peituvad vastuolud. Hiina asepeaministrit Liu He'd tervitavad USA kaubandusminister Steven Mnuchin ja kaubandusesindaja Robert Lighthizer.Foto: AFP/Scanpix

Praegu on pime nagu enne päiksetõusu

Äsja Washingtonis kaubanduskõneluste 11. vooru pidanud Hiina delegatsiooni juht, asepeaminister Liu He kasutas seda kõlavat väljendit oma visiidist kokkuvõtet tehes: „Me ei ole kõnelusi lõpetanud. Need on nagu maraton, mis läheneb lõpule. Tuleb vaid vastu pidada, kuigi on pime nagu enne päiksetõusu.“ Eriti murelikud ei näi olevat ka Hiina töösturid, sest börsid jätkasid vähemalt reedel tõusu. 

Hiina on ähvardanud, et kavatseb omalt poolt asetada kõrgeid tolle Ühendriikidest sisse veetavale kaubale, kuid on täpsematest andmetest targu vaikinud. Praegu kehtivad kõrgemad tollid USA toodetele umbes 110 miljardi dollari väärtuses. Üksikult vaadates on need aga üsna nõrgad, vaid viis kuni kümme protsenti. Hiinal on aga suhteliselt raske leida kaupu, mille sisseveo piiramine kõrge tollimaksuga Ühendriikidele majandusliku löögi annaks. Sisuliselt ainus, mis Washingtonile muret teeks, on sojaoa väljaveo edasised piirangud. Teiseks on Ameerika suurim tootja ning Hiina on suurim siseostja, kelle asendamiseks võimalused praktiliselt puuduvad. Põllumeeste rahustamiseks tuleks administratsioonil järelikult hakata neile maksma väheneva toodangu kompensatsiooni.

Kaubanduskõnelustel hoitakse teraselt silm peal kogu maailmas. Prantsusmaa rahandusminister Bruno La Maire ütles reedel teleesinemises, et kaubandussõda USA ja Hiina vahel teeks vältimatult kahju ka Euroopale. „Kui tollimaksud tõusevad, liigub kaupu tavapärasest vähem ja nii Prantsusmaal kui ka kogu Euroopa Liidus tuleb töötajaid vähendada,“ nentis rahandusminister.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee