Arvamus

Kiri | Rahvakohtud on tagasi (10)

Raul Raudsepp, 12. mai 2019, 19:46
Foto: Robin Roots
Paljudel meie hulgast on veel meeles selline instants nagu rahvakohus. Igandite ja kahjurlusega võitlemine nõudis oma ja selleks tuli aegajalt näidislahing maha pidada. Kõik oli nagu päriskohtus: kohtualune, süüdistus, kohtunikud, kohtukirjutaja jms. Mis aga põhiline - publik. Viimane aeti sisuliselt väevõimuga seda tsirkust jälgima. Loomulikult esines publikuks tahtjaidki.

Kohtualusteks olid peamiselt mitmesugused pisirikkujad töökohas (praaktooted, viilimine, viinavõtt jms), aga esines ka (eriti eesrindlikes ettevõtteis ja varasemal punaperioodil) mittetöiste, st ettevõttesse mittepuutuvate pahede: mitmenaise/mehepidamine, kommunismiehitaja moraalikoodeksi vastu eksimine, kainestusmajja kukkumine, peretülid jms.

Karistused olid erinevad. Enamasti piirdus näidisprotsess (kuhugi/kellelgi oli vaja linnuke kirja saada) noomitusega, raskemal juhul (raskem mõlemale osapoolele) käendaja määramisega, aga esines ka preemiakärpimisi ja muud materiaalset.

Milleks taolist jama meenutada? Rahvakohtu paralleeli silmas pidades juba mõnda aega tegelevad spinndoktorid mitte enam niivõrd otseste parteiasjadega, omasid kullates ning vastaseid mullates. Kuid hoogu on võtma hakanud varjatud ja justkui mitteparteiline avalike persoonide mahitamine soovitud eesmärkide saavutamiseks.

Põhiliseks tegevussihiks on vajalikku suunda kallutatud üldrahvaliku hukkamõistu laadsete ja proletaarsete raevupuhangute esilemanamine. Lähiminevikust meenuvad ühe partei noorliikme sotsiaalmeedia manipulatsioonid ja ühe teise tegelase koera kividega pildumise lood.

Aga kus on siis rahvakohus? Tuletage meelde ühe maaeluministri tähelendu ja hetkel toimunut ühe teise ministriga. Lisaks veel paari ajakirjaniku justkui sundlahkumised. Rahvakohtu moodi paistavad need seetõttu, et mõne isiku omavahelised, teistesse inimestesse mitte puutuvad konfliktsituatsioonid on laotatud tõde ja õiglust januneva avalikkuse ette.

10 KOMMENTAARI

m
maali tädi 1. august 2019, 13:39
Olid ju rahvakohtu kaasistujad. Minu naaber, kes oli üks neist osales nt. ühel mõrvaprotsessi l Seega polnud sugugiu vaid pisipahandused. Te ajate segi vist nn. " seltsimehelike kohtutega "!
e
eesmärk pühitseb abinõu 9. juuli 2019, 15:45
Kui need rahvakohtud inimesi kasvõi piisakese häbenema panid , siis oli neil ka jumet!Minu mäletamist mööda oli "kurjamil" vägagi silmad maas minek sinna...Kõik said ju teada, millega hakkama said, varastasid moosi või kiusasid naist.
Loe kõiki (10)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee