Arvamus

Kiri | Rahvakohtud on tagasi (8)

Raul Raudsepp, 12. mai 2019, 19:46
 Robin Roots
Paljudel meie hulgast on veel meeles selline instants nagu rahvakohus. Igandite ja kahjurlusega võitlemine nõudis oma ja selleks tuli aegajalt näidislahing maha pidada. Kõik oli nagu päriskohtus: kohtualune, süüdistus, kohtunikud, kohtukirjutaja jms. Mis aga põhiline - publik. Viimane aeti sisuliselt väevõimuga seda tsirkust jälgima. Loomulikult esines publikuks tahtjaidki.

Kohtualusteks olid peamiselt mitmesugused pisirikkujad töökohas (praaktooted, viilimine, viinavõtt jms), aga esines ka (eriti eesrindlikes ettevõtteis ja varasemal punaperioodil) mittetöiste, st ettevõttesse mittepuutuvate pahede: mitmenaise/mehepidamine, kommunismiehitaja moraalikoodeksi vastu eksimine, kainestusmajja kukkumine, peretülid jms.

Karistused olid erinevad. Enamasti piirdus näidisprotsess (kuhugi/kellelgi oli vaja linnuke kirja saada) noomitusega, raskemal juhul (raskem mõlemale osapoolele) käendaja määramisega, aga esines ka preemiakärpimisi ja muud materiaalset.

Milleks taolist jama meenutada? Rahvakohtu paralleeli silmas pidades juba mõnda aega tegelevad spinndoktorid mitte enam niivõrd otseste parteiasjadega, omasid kullates ning vastaseid mullates. Kuid hoogu on võtma hakanud varjatud ja justkui mitteparteiline avalike persoonide mahitamine soovitud eesmärkide saavutamiseks.

Põhiliseks tegevussihiks on vajalikku suunda kallutatud üldrahvaliku hukkamõistu laadsete ja proletaarsete raevupuhangute esilemanamine. Lähiminevikust meenuvad ühe partei noorliikme sotsiaalmeedia manipulatsioonid ja ühe teise tegelase koera kividega pildumise lood.

Aga kus on siis rahvakohus? Tuletage meelde ühe maaeluministri tähelendu ja hetkel toimunut ühe teise ministriga. Lisaks veel paari ajakirjaniku justkui sundlahkumised. Rahvakohtu moodi paistavad need seetõttu, et mõne isiku omavahelised, teistesse inimestesse mitte puutuvad konfliktsituatsioonid on laotatud tõde ja õiglust januneva avalikkuse ette.

8 KOMMENTAARI

i
Ideel on jumet! 13. mai 2019, 14:25
Õpime esivanematelt! Kahjurnäriliste kiireks käitlemiseks sobivad kõige paremini nn troikad.
j
juga 13. mai 2019, 01:05
Rahva kaasistujad olid ikka päriskohtus. Aga siin peksab lp. kirjatsura segast ning ajab segi seltsimeheliku kohtuga. Kas tõesti on mingi 10 realise nupukese treimiseks raske endale eelnevalt midagi selgeks teha? Peaasi, et saaks midagi avaldada, ükskõik siis mida.
Loe kõiki (8)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee