Poliitika

„Olukorras riigis“: EKRE muudab Eesti välispoliitikat (39)

Toimetas Marvel Riik, 12. mai 2019 17:18
Pilt on illustratiivne.Foto: Tairo Lutter
Saatejuhid Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas võtsid Raadio 2 saates „Olukorrast riigis“ luubi alla EKRE avaldused Venemaa piirilepingu teemal. Karnau ja Lobjaka hinnangul on EKRE muutmas Eesti senist välispoliitikat: naaberriigilt nõutakse Tartu rahulepingu aegseid maatükke.
„Hetkel tundub see hirmutav,“ ütles ajakirjanik Andrus Karnau, kui arutles EKRE avaldusi, mille järgi Eesti alad on endiselt okupeeritud ja mis annavad aimdust, et valitsus hakkab esitama territoriaalseid pretensioone naaberriigile.

Samal teemal

Näiteks siseminister ja EKRE esimees Mart Helme võrdles lõppeval nädalal Petserimaa kaotust Krimmi annekteerimisega. Helme hinnangul peaks Eesti seetõttu ootama Venemaaga sõlmitud piirilepingu ratifitseerimisega.

Karnau meenutas võimuliidu konsultatsioonide algust, kus üks esimene kokkulepe oli, et Eesti välispoliitika ei muutu. „Kui päevakorral on sõlmitud piirilepingu kahtluse alla panek, siis see on ju senise poliitika, minu meelest ühe olulise punkti, muutmine,“ arutles Karnau. „Järelikult need sõnad, mis on öeldud selle kohta, et see valitsus ei too kaasa julgeoleku- ja välispoliitika muudatusi, pole osutunud tõeks.“

Kuigi valitsuse koalitsioonilepingus ei ole ühtegi märget Eesti ja Venemaa piirilepingut kohta, näitab hoiakut, lisaks EKRE-le, ka välisministriportfell, mis kuulub teadupärast Isamaale. Ka Isamaa esimehe Helir-Valdor Seedri hinnangul ei tuleks piirilepingut praegusel kujul ratifitseerida. „Kui lugeda Seedri seisukohavõtte, siis sealt kumab läbi seesama positsioon [mis EKRE-l]: tuleks tagasi minna Tartu rahulepingu aegse piirijoone poole,“ märkis Karnau.

1920. aastal sõlmitud Tartu rahuleping nägi territooriumite jagamise puhul ette seda, et Eestile kuulub maariba teiselpool Narva jõge ja Petserimaad.

Ajakirjanik Ahto Lobjaka hinnangul tahab EKRE tõsta pingeid Venemaaga ja Isamaa lubab sellel sündida. Need sammud aga tekitavad küsimusi Eesti julgeolekust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee