Müra kui palju! Äsjapoeginud metsloomad ei oska seda hinnata. Foto: Teet Malsroos
Juhan Mellik 10. mai 2019 18:07
Kaitsevägi tunnistab loomakaitsjate muret selle üle, et kevadised suurõppused võivad häirida äsjapoeginud ulukeid – kuid väljaõppegraafikut selle nimel muuta ei saa.

Eestimaa Loomakaitse Liit kirjutas oma Facebooki-lehel, et õppusel Kevadtorm osalevad ajateenijad ehmatavad oma paugutamisega metsloomi ning ajavad loomapered jäädavalt lahku. Ühe ettepanekuna pakkusid loomakaitsjad, et suurõppuse võiks nihutada kevadelt sügise peale.

Kaitseväe peastaabi pressijaoskonna ülema major Arvo Jõesalu sõnul see niisama lihtne ei ole. „Kaitseväele on alati oluline, et õppused kahjustaks ümbritsevat elukeskkonda võimalikult vähe,” lausub ta. „Me hoolime Eesti looduse tervisest ja peame seda tähtsaks nagu kõik Eesti inimesed.”

Majori sõnul kehtivad õppustel väga ranged reeglid selle kohta, kus ja mismoodi liikuda, samuti on alati põhimõtteks korrastada loodusele tehtud kahjud.

Ent Kevadtormi muule ajale liigutada ei saa, sest suurõppus on tihedalt seotud kaitseväe väljaõppetsükliga oktoobris ning kulmineerubki maikuus. Programm on kooskõlas ka Eesti haridusasutuste õppetsükliga.

„Kaitsevägi ei ole isoleeritud muust ühiskonnast ja nii peame arvestama, et kooliaasta lõppeb 12. klassile juunis ja juulis saavad uued sõdurid tulla aega teenima,” selgitab Jõesalul. Väljaõppe lõpetamine maikuus annab aga ajateenijatele võimaluse valmistuda haridustee jätkamiseks sügisel.

„Väljaõppetsükli ümbertegemine eeldaks suuremahulisi muudatusi kogu ühiskonnas,” ütleb major. „Kui ka teoreetiliselt nihutada Kevadtorm sügistalve, siis tõenäoliselt oleksid võimalikud kahjud maastikule hoopis suuremad, kuna ilmad on vihmased ja pinnas pehme.”

Loe siit loomakaitsjate pöördumist Facebookis.