Juhtkiri

Juhtkiri | Otsigem lepitust (1)

ohtuleht.ee, 10. mai 2019, 17:50
Pühapäeval tähistatav emadepäev seostub enamikule meist eelkõige positiivsete emotsioonidega – see on päev, kui pere tuleb kokku, naudib koos head-paremat ja emad-lapsed paitavad üksteise hinge soojade sõnadega. Paremat puhkust tihtipeale ärevust, viha ja vastandumist täis argipäevast on raske soovida. Isegi neil, kel ema enam ei ole või pole kunagi olnudki, on kurvemate mõtete kõrval põhjust mõelda ka ilusatele mälestustele või meeles pidada inimest, kes on nende elus täitnud suunaja-kasvataja-lepitaja rolli.

Jah, emadepäeva üks võludest seisneb selles, et me kõik tähistame seda üsna ühtemoodi – ilmavaatest, kontoseisust ja veel paljust muust lõhestavast hoolimata. Nääklemiseks jääb sel toredaid tegemisi täis päeval aega vaid vähestele. Sestap saab emadepäeva puhul rääkida justkui ühiskondlikust rahupäevast, mida ei pea keegi välja kuulutamagi. On tähenduslik, et lepitaja ning rahustaja rolli kannab paljudes peredeski ka tänapäeval just ema, klaarides nii laste omavahelisi suhteid kui ka neid suhteid, mis jäävad kodust väljapoole – olgu kooli, sõprade või teiste sugulastega.

Ja kui ühiskondlikult saabki rääkida vaid üürikesest vaherahust enne uut suurt vastandumist (sajast vihavabast päevast vaevalt julgeb keegi enam unistadagi), siis kodurahu võiks olla midagi püsivat. Kel jääb viimane mõne solvumise, vääritimõistmise või muu sellise taha, leiab ehk just emadepäeval endas jõudu, et astuda esimene samm lepituse poole. Emadelt-vanaemadelt kuuldud kelmikaid, armsaid ja elutarku mõtteteri, kuidas suhteid hoida ja siluda, leiab ka tänasest Õhtulehest.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee