Foto: Facebook/Eesti loomakaitse liit
Toimetas Hindrek Pärg 9. mai 2019 23:54
Eesti loomakaitse liit kirjutab Facebookis, et suur sõjaline õppus Kevadtorm hirmutab loomi, kes jätavad vastsündinud vasikad maha, pannes nad surmaohtu. 

Loomakaitse liit kirjutas neljapäeva õhtul Facebooki lehel, et kohalikud elanikud leidsid kaks emata jäetud põdravasikust piirkonnast, kus käib Kevadtorm. See on üks näide probleemist, mille tekitab suur sõjaline õppus. 

Nimelt paar tundi varem postitasid loomakaitsjad Facebooki avaliku pöördumise, mis oli adresseeritud kaitse- ja keskkonnaministeeriumile ning Eesti kaitseväele. 

Selles mainitakse, et nad tunnevad küll uhkust Eesti kuulumise üle NATOsse, Euroopa Liitu ning teistesse organisatsioonidesse, kuid kevadine aeg on looduses väga märgiline. "Aprillis ja mais on enamikul meie metsloomadel sündinud pojad. Pisikesed põdravasikad on ca nädalavanused või kohe sündimas. Rebasekutsikad täpselt nii pisikesed, et üksinda veel looduses hakkama ei saa. Isegi looduskaitse all olevad metsised võivad veel mai alguses teha pulmatantse paaritumiseks, mis on ülioluline, et liik säiliks. Metsades tärkab koos roheliste lehtedega ka noor elu. 

Üksainus kõvem kärgatus ehmatab põdraema oma vastsündinud vasika juurest. Pisikesed jäävad hirmunult kuulama järgmisi kõuemürinaid ning hirmunult karjudes ema taga nutma. Kui läheb õnneks, naaseb ema väga palju tunde hiljem oma poegade juurde. Kui mitte, jäävad abitud loomalapsed üksi metsa surema," kirjutatakse pöördumises. 

Loomakaitsjad lisavad, et saavad igal kevadel teateid mitmetest hüljatud loomalastest Kevadtormi piirkonnas. "Saame vaid ette kujutada, mida võib tunda üks pisike, alles elu alguses olev loomalaps, kui tema n-ö kodu on vallutanud rasketehnika ja sõdurid.

Lisaks kahele pisikesele põdravasikale, kelle Kevadtorm paar päeva tagasi inimeste juurde hirmutas, saime täna teate Ahtme kandis leitud tillukesest põdravasikast, kes on ca nädalane. Nabanöör veel küljes rippumas, nuttis pisike oma ema järgi hommikust alates. Kogu see aeg toimus tema ümber tõeline mürapõrgu. Loomalaps ei osanud enam muud teha, kui otsis lähedust piirkonnas olnud sõdurite juurest. Olime olukorras, milles, uskuge, ei taha olla keegi," kirjeldatakse olukorda. 

"Loomakaitseorganisatsioonina soovime seda, et loomad ja linnud saaksid rahulikult elada oma elukeskkonnas, mitte ei peaks veetma oma ülejäänud elu, inimeste sõjamängude tõttu, kuskil loomapargis (kui hästi läheb).

Palume, et edaspidi Kevadtorm ei toimuks enam meie metsloomade ja -lindude arvelt. Selle suurõppuse aeg võiks olla varem, talvel või sügise poole, kui need pisikesed on juba suuremad ja tugevamad ning jaksavad müra eest põgeneda. Linnud on munadest ammu koorunud ning nende elu nii drastiliselt ei häirita. Sügistorm kõlab sama hästi kui Kevadtorm, kuid sügisajale viidud õppus säästab vähemalt mingilgi määral elusloodust.

Palume, et enne sellist õppust antakse avalikkusele ja seotud ametkondadele, häirekeskusele jne väga täpsed kontaktid ja juhised, mida sarnaste juhtumite korral teha ja kuhu pöörduda. Oluline on, et oleks üks telefoninumber, millele helistades saab kiirelt juhtnööre. 112 seda täna paraku ei olnud.

Hoolime ja hoiame ning uskuge, meil kõigil on palju parem elada, kui arvestame loodusega. Oleme lihtsalt paremad. Oleme inimesed!" lõpetatakse pöördumine.