Eesti uudised

ÕL VIDEO JA GALERII | Kooliõpilased teenivad tuhandeid eurosid nutilahenduste ja käsitöökohukestega (1)

Viljar Voog | Videod: Tiina Kõrtsini, 9. mai 2019 14:55
"Eesti parim õpilasfirma 2019" finaalvõistlus, kus 24 finalisti hulgast valitakse välja parim.Foto: Tiina Kõrtsini
Neljapäeval selgub aasta parim õpilasfirma. Üle 400 ettevõtmisest sõeluti esmalt välja 24 paremat, kes müüsid kolmapäeval oma kaupa Solarise ostukeskuses, ja peagi kroonib žürii nende seast kõige-kõigema, kes läheb Eestit esindama üle-euroopalisele konkursile. Õhtuleht uudistas, millega ettevõtlikud noored tänapäeval äritsevad.

Esimene intervjueerimiseks välja valitud õpilasfirma saab tähelepanu erapooliku ajakirjanduse märgi all: Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi vilistlasena tuli siinkirjutajal mõistagi tutvustada selle kooli SunBull firma toodangut. SunBulli noored näitasid maailmale (loe: Tallinna kesklinna poodlejatele) oma kahte toodet: mobiiltelefonide laadimisalust ja interaktiivset malelauda, mis näitab nuppu tõstes ette kõik võimalikud käigud.

Alustades esimesest. „Olime väsinud suurte korporatsioonide plastikust tehtud masstoodangust,“ jutustas firma esindaja Joonas laadimisaluse tekkelugu. „Laadimisalused arendasime välja, kuna leidsime, et turul pole ühtegi naturaalsest materjalist ning hea disaini ja funktsionaalsusega toodet.“

Malelaua puhul pakkusid uudistajad kohe ka konstruktiivset kriitikat: nupud kukkuvat liiga kergelt ümber. Noored ettevõtjad tunnistasid seda ka ise – tegu on alles arendamisjärgus tootega ja kõik raha, mis laadimisaluste müügist teenitakse (hinnad 19–75 eurot), suunatakse malelaua parendamisse.

Foto: Tiina Kõrtsini

Paar lauda edasi müüsid oma riidest käsitöökotte Nõo Reaalgümnaasiumi noored firmast Nöökas. Nemad paistsid silma oma kopsaka kasumimarginaaliga: 1100eurosest käibest üle kahe kolmandiku oli puhas kasum. Kuidas nii?

„Materjalid on mööblifirmade ülejääkidest ehk kõik on taaskasutus,“ selgitas Brigitta, et kulutused on Nöökasel väga madalad. „Meie tootmist toetatakse väga hea meelega, kuna meil on loodussäästlik mõtteviis ja paneme sellega liigtarbimisele piire.“

Kõige suuremad numbrid jäid silma käsitöökohukestega tegeleva firma Glaze stendi ees – käive üle 6000, kasum peaaegu 1500 eurot. Neil oli aga konkurentide ees stardieelis: kui muidu algab õpilasfirmade konkurss koos kooliaastaga, siis Glaze’i vedajad Tallinna 21. koolist alustasid käsitsi valmistatud kohukeste arendamist juba mullu veebruaris. „Seega, kui septembris õpilasfirmade programm algas, olime meie juba oma tootega valmis,“ rääkis Anett.

Praegu seitset erinevat kohukest tootval Glaze’il on paigas plaan ka tulevikuks. „Tõenäoliselt me suurtesse jaekaubanduskettidesse ennast müüki ei saa, aga äkki on mõni kodukohvik või vanalinna kohvik valmis meiega koostööd tegema,“ tutvustas Anett firma edasist sihti.