Maailm

UUE SÕJA OHT LÄHIS-IDAS: USA tugevdab survet Iraanile (36)

Aadu Hiietamm, 10. mai 2019, 08:10
HOIATUS IRAANILE: USA saatis Lähis-Itta lennukikandja USS Abraham Lincolni. Foto: Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump kehtestas kolmapäeval  Iraani vastu uued sanktsioonid, mis seekord puudutavad metallurgiatööstust. Eelnevalt oli Washingtonis teatatud lennukikandja USS Abraham Lincoln saatmisest Lähis-Itta, et seista vastu Iraanist lähtuvale ohule. Iraani võimud andsid vastuseks USA survele teada, et islamivabariik loobub 2015. aastal sõlmitud tuumakokkuleppe osade sätete täitmisest. USA oli president Donald Trumpi algatusel sellest leppest lahkunud juba aasta tagasi. 

USA ja Iraagi teravnevad suhted on maailma ajakirjanduse pannud taas arutlema sõjaohu kasvust Lähis-Idas. Ekspertide hinnangul Washington otsest sõjalist konflikti Iraaniga siiski ei soovi, kuid on selleks valmis. Ka Iraan kordab pidevalt, et ei soovi sõda, kuid välisjõudude rünnaku korral osutatakse visa vastupanu. Islami revolutsioonilise kaardiväe mereväe endise juhi Ali Fadavi sõnul on iraanlased sõjalise konflikti puhkemisel kõikjal ja eikuskil, et hävitada vaenlasi. 

TÕHUS RELV: Iraan kavatseb välisjõudude rünnakul alustada merel kiirkaatritega nii-öelda partisanisõda. Foto: SIPA/Scanpix

Iraan on valmis partisanisõjaks

Kõigi märkide järgi on Iraan valmis pidama merel nii-öelda partisanisõda, mille keskmes on kiirusega kuni 65 sõlme liikuvade valvekaatrid, mis ründaks naftatankereid ja vaenlase sõjalaevu. Niisuguseid kaatreid on Iraanil sadu ning need suudavad vajadusel mineerida ka strateegiliselt olulise Hormuzi väina, mille kaudu transporditakse ligi viiendik maailmas toodetavast naftast.

UUED SANKTSIOONID: USA president Donald Trump kuulutas kolmapäeval välja uued Iraani vastu suunatud sanktsioonid, mis puudutavad metallurgiatööstust.Foto: AP/Scanpix

USA president Donald Trump panustab Iraani survestamisel praegu sanktsioonidele, mille eesmärk on saavutada islamivabariigis valitsuse vahetumine. Sõjapuhkemise oht lähtub pigem Saudi Araabiast või Iisraelist.

Prantsuse päevaleht Le Figaro kirjutas viitega sõjaväeallikale, et Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman palus Donald Trumpi toetusel oma kindralitel koostada plaan sissetungiks Iraani. 

 Välistatud ei ole ka Iisraeli ja Iraani sõjaline konflikt. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu teatas juba aasta tagasi, et tema käes on salajased dokumendid, mis tõestavad, et Iraan on 2015. aastal sõlmitud seitsme riigi vahelist tuumakokkulepet rikkunud.

Netanyahu sõnul kannab Iraani salaprogramm koodnime „Projekt Amad“ ja selle eesmärk on panna kokku viis tuumalõhkepead, mida saab sihtkohta saata raketiga. Peaminister kinnitas, et see info pärineb 55 000 dokumendileheküljelt ja 183 salajase teabega CD-lt, mis jõudsid Iisraeli luure kätte.

Vastuseks Iraani presidendi  Hassan Rouhani kolmapäeval tehtud ähvardusele, et islamivabariik loobub tuumaleppe osade sätete täitmisest, ütles Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu, et juudiriik ei luba Iraanil omada tuumarelva ning jätkab võitlust kõigi vastu, kes ähvardavad tema olemaolu.

Ka Iisraelil on plaan Iraani ründamiseks

 Iisraeli võimud peavad just Iraani tuumaprogrammi suurimaks ohuks juudiriigi eksistentsile ning seetõttu on neil juba aastaid tagasi välja töötatud konkreetne plaan Iraani ründamiseks. Iisraeli ekspertide arvestuste järgi kestab sõda Iraaniga umbes 30 päeva ning selle käigus purustatakse Iraani tuumaobjektid ja Iraani vasturünnakutes hukkub umbes pool tuhat iisraellast.

Pingete edasisel kasvul Lähis-Idas ja eriti Pärsia lahe piirkonnas tekib reaalne oht, et sündmused väljuvad ühel hetkel lihtsalt kontrolli alt ja suur sõda ongi kõigile ootamatult käes.  

Samal teemal

8. mai 2019, 17:11
ÄREVAD AJAD: Iraan ähvardab, et loobub osaliselt tuumaleppe kohustustest ning asub rikastatud uraani tootma
6. mai 2019, 19:04
LAHINGURÜHM LÄHIS-ITTA: USA süüdistab Iraani suuremõõdulise rünnaku planeerimises
6. mai 2019, 12:06
ÜHEMÕTTELINE SÕNUM: USA saadab Lähis-Itta oma sõjalaeva

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee