Eesti uudised

Politsei võis salaviinaladusid ammu teada 

Jaan Väljaots , 7. september 2000 23:00
VIINATÜNDRID: Tallinnas Balti jaamast viie minuti tee kauguselt tabasid piirivalvurid märkimisväärse suurusega viinavabriku. Politsei polnud seda märganud.Foto: Mati Hiis
Omaaegse eradetektiivibüroo SIA omaniku Kalle Klandorfi väitel andis ta 1994. aastal politseile üle salaviinaladude nimekirja, mis sarnaneb hämmastavalt praegu piirivalve paljastatud ladudeketiga.

“Kui need muidugi on täpselt samad kohad,” ei söanda Klandorf siiski täielikult väita, et põrandaalused viinavabrikud on tegutsenud politsei teadmisel järjepanu häirimatult kuus aastat. “Ma ei tea nüüd avastatud ladude täpseid aadresse, kuid kohad on küll väga tuttavad.”

Salaviinaladusid otsiti Liviko tellimusel

Savisaare lindiskandaaliga 1995. aastal laiemalt tuntuks saanud eradetektiivibüroo SIA sai Klandorfi sõnul Liviko tellimuse selgitada välja salaviina- allikad ja liikumise teed. “Ei olnud üle mõistuse keeruline. Sellega tegeles viis kuni seitse inimest. Oli vaja vaid veidi oodata ja lahtiste silmadega ringi käia,” kirjeldab Klandorf Koplis Tööstuse tänava ja Kalamaja keldrites ning veidi kõrgemalgi asuvate poodide salaviinalätete jälile jõudmist. Peamiselt asunud SIA leitud laod Harjumaal, kuid ka Tartu garaažides, Ida-Virumaal ja Rakveres.

“Selgitasime välja, tutvustasime tellijale (Livikole) ja andsime politseile edasi,” väidab Klandorf. “Aga edasi ei juhtunud midagi. Tundub, et piirivalve jõudis nüüd samasse punkti, kuhu meie. Ehkki ma ei saa aru, miks peab seda avastama piirivalve, mitte politsei.”

Klandorf võinuks asja ise politseinikuna lahendada

“Kuus aastat hiljem on sellised väited pehmelt öeldes absurdsed. Seda enam, et väidete esitajal endal on olnud võimalus mitme aasta jooksul seda niinimetatud informatsiooni realiseerida,” vastab politseiameti pressiesindaja Indrek Raudjalg küsimusele, kas politsei sai omal ajal Klandorfilt salaviinaladude nimekirja ja miks ei järgnenud sellele ladude kinnipanekut.

Tõepoolest, Kalle Klandorf oli Tallinna politsei abiprefekt 1995. aastal. Pärast SIA lindiskandaali töötas Klandorf kolm aastat erasektoris, kuid 1998. aasta jaanuaris kutsus toonane Tallinna prefekt Helmut Paabo ta politseisse tagasi. Olnud lühikest aega Tallinna kriminaalpolitsei ülemkomissar, sai Klandorfist peagi Tallinna abiprefekt, kellena ta töötas selle koha koondamiseni. Selle aasta algusest töötas Klandorf Maardu politseiosakonna juhina. Suve lõpul loobus ta tööst politseis korvpallitreeneri ameti kasuks.

Klandorfi sõnul oli ta 1995. aastal Tallinna abiprefekt vaid kaks kuud, 1998. aastaks oli aga SIA andmete üleandmisest juba palju aega mööda läinud. “Pealegi olid laod Harjumaal, mina Tallinnas,” ütleb Klandorf.

Piirivalve edukas hiigeloperatsioon

Eile said piirivalvurid edukalt kulgeva salaviinaladusid paljastava operatsiooni käigus kätte uue piirituselao Raplas. Piirivalve pressiesindaja sõnul leiti sealt 11 vaati, millest igaüks sisaldas 200 liitrit piiritust. Pühapäeval Venemaalt piiri ületanud auto jälitamisega käivitunud operatsiooni käigus on piirivalvurid avastanud viinavillimisvabrikud Tallinnas Kalamajas ja Keilas. Kalamajas tegutses sama katuse all ka illegaalne vorsti- ja kalatsehh. Salaalkoholi- laod on päevavalgele tiritud Koplis, Harkus, Tartus, Paljassaarel ja Assakul.

Kokku on piirivalve konfiskeerinud 67,2 tonni piiritust ja salaviina. Vahi alla on võetud 18 inimest, kelle hulgas on ka salaviinaketi väidetav organisaator.

Küsimusele, miks ei kaasanud piirivalve juba kevadel alanud jälitustegevusse politseid, vastas piirivalveameti infoosakonna ülem Inge Lindsaar, et seadus annab selleks õiguse ja objektiivsuse huvides tegeleb asjaga see instants, kuhu informatsioon tuleb.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee