Kirjaveaga 50dollariline rahatäht.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 9. mai 2019 10:54
Põhjalikumad uurijad leidsid Austraalias hiljuti käibele lastud 50dollarisel rahatähel piinliku kirjavea. Kupüürile trükitud sõnast „responsibility“ on üks täht kaotsi läinud, teatab BBC.

Austraalia Reservpank (RBA) kinnitas neljapäeval, et tõesti on tehtud kirjaviga, mis parandatakse järgmiste trükkidega. Siiski jääb väikese veaga rahatäht pikaks ajaks ringlusesse – väljastati ligi 46 miljonit uut kupüüri. Esimest Austraalia naissoost parlamendiliiget Edith Cowanit kujutav rahatäht lasti käibele 2018. aasta lõpus.

Cowani portree taustal on kujutatud Kuningas Edwardi Memoriaalhaiglat, mida naine aitas rajada. Esmapilgul võib kupüüril näha hoone ees muruplatsi, kuid tegelikult on see väikeses kirjas tsitaat tema esimesest kõnest parlamendis.

It is a great responsibility to be the only woman here, and I want to emphasise the necessity which exists for other women being here,“ on tsitaat, mida on kupüüril mitu korda järjest kujutatud. Kahjuks on igas korduses kasutatud sõna „responsibility“ (tõlkes „vastutus“) asemel kasutatud „responsibilty“ ehk üks „i“ on trükis kaotsi läinud. Apsaka avastamine võttis aega kuus kuud, kuigi 50dollarine rahatäht on Austraalias kõige levinum kupüür. Siiski ei pea austraallased vea üle liialt muretsema – rahatäht on endiselt täiesti kehtiv.