Maailm

Trump takistas Muelleri raporti tsenseeritud osade avaldamist (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. mai 2019, 20:20
Donald Trump ei ole huvitatud sellest, et raporti täisversioon kongressi õiguskomisjoni ette jõuaksFoto: EPA/Scanpix
USA president Donald Trump otsustas kasutada ametipositsioonist lähtuvat privileegi ja takistada eriprokurör Robert Muelleri raporti tsenseeritud osade jagamist kongressiga.

President Trumpi nädal pole just parim. Äsja avaldas New York Times artikli, millest selgub, et aastail 1985-1994 jäid toona vaid ärimehe ametit pidanud Trumpi ärid enam kui miljardiga kahjumisse. Pahane Trump kirjutab Twitteris, et tol ajal pididki kinnisvaraärikad maksude tõttu kulude asemel kahju märkima.

Samal teemal

Kuid peale meedia häirib presidenti teine vaenlane: kongressi õiguskomisjoni ja selle demokraatidest liikmed. Viimased hääletasid selle poolt, et justiitsminister William Barri komisjoni solvamise eest vastutusele võtta ning eriprokurör Robert Muelleri raport Kremli sekkumisest 2016. aasta presidendivalimistesse täismahus komisjoni ette tuua. Praegune versioon on kõvasti tsenseeritud, lehekülgede kaupa materjali musta joonega läbi tõmmatud ja loetamatu.

Barr ei reageerinud komisjoni orderile esitada raporti täisversioon. Komisjonis toimunud hääletuse tõttu ei näinud Trump muud võimalust kui kasutada oma ametipositsioonist lähtuvat võimu ja panna raporti tsenseeritud osad kaitse alla.

Vabariiklased on demokraatide peale vihased, kuna nende hinnangul kasutavad demokraadid minister Barri lihtsalt ära. Nende lõppeesmärgiks on vabariiklaste meelest leida Muelleri raporti tsenseerimata versioonist midagi, mille abil saaks Trumpi suhtes umbusaldamist algatada ja seejärel ta ametist eemaldada.

„Kõik see on ju tegelikult presidendi ametist eemaldamiseks,“ kurtis vabariiklasest kongresmen Matt Gaetz ABC Newsile. „Miks nad ei või seda lihtsalt välja öelda?“

Tõenäoliselt lähevad õiguskomisjoni demokraatidest liikmed asjaga edasi kohtusse.

Eriprokurör Robert Muelleri meeskond uuris Venemaa sekkumist USA 2016. aasta presidendivalimistesse. Ehkki Kremli sekkumine valimistesse leidis kinnitust, ei ole (vähemalt avalikkusele näha oleva) raporti järgi ei president Trumpil ega tema kaaskonnal selles mingit otsest süüd. Raport ei tunnista presidenti küll süütuks, aga mitte ka süüdi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee