Krimi

Politsei: noorte seas levib müüt, et natuke narkootikume omada on lubatud (9)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 8. mai 2019 17:19
Foto: Teet Malsroos
Seltskond poisse on Tallinna kesklinnas puiesteel. Neid vaadates saab selgeks, et midagi on korrast ära. Politsei läks asja uurima ja leidis suure koguse ecstasy tablette, mille üks noormees oli üritanud märkamatult minema visata.

Täpselt nii juhtus 3. mai õhtupoolikul, kui kesklinna politseijaoskonna noorsoopolitseinikud märkasid Estonia puiesteel seltskonda noormehi, kelle käitumist ei saanud tavapäraseks pidada. Kuigi narkootikume oli üritanud märkamatult minema visata 19aastane poiss, oli noortepundis ka mitu alaealist, kes olid narkootilisi ained tarvitanud.

Juhtunu kõik asjaolud selgitab välja kriminaalmenetlus, mis on alustatud paragrahvi järgi, mis käsitleb narkootilise või psühhotroopse aine ebaseaduslikku käitlemist suures koguses.  Kahe 17aastase ja ühe 16aastase noormehe suhtes alustati väärteomenetlusi, kuna poisid on varemgi sellise tegevusega politseile silma jäänud.

„Inimesed, kes soovivad teenida hõlptulu teiste inimeste, nende hulgas ka alaealiste tervise ja sõltuvusprobleemide arvelt, ei ole kahjuks meie tänavatelt kadunud. Seega olulisem on märgata noort, kes on sattunud sõltuvusse keelatud ainetest või veedab aega seltskonnaga, kus keelatud ainete tarvitamine on tavapärane ajaveetmise viis,“ sõnas Kesklinna politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Jelena Mirošnitšenko. „Määrav roll on selles lapsevanematel, kes suhtlevad oma lapsega päriselt ja tõesti tunnevad huvi tema tegemiste ning sõpruskonna vastu. Kui vanem ei saa iseseisvalt probleemidega hakkama, tuleb pöörduda noorsoopolitseiniku või sotsiaaltöötaja poole, et koos keerulises olukorras lahendus leida.“

„Noorte seas levitatakse ka müüti, et mingi koguse narkootiliste ainete omamine on lubatud, mis ei vasta muidugi tõele. Alaealistel on keelatud ka alkohoolsete jookide ja tubakatoodete omamine, ka kinnises pakendis,“ lisas Jelena Mirošnitšenko.

Mirošnitšenko tõdes, et reeglina üritab politsei esmatarbijate puhul menetlust mitte alustada, vaid suunata selline noor programmi, mis aitab tal kaine ja tervena püsida.

„Kutsume inimesi üles kindlasti teavitama politseid oma kahtlustest ja tähelepanekutest keelatuid ainete müügi kohta,“ sõnas Mirošnitšenko.