Juhtkiri

Juhtkiri | Kas kujutaksime ette elu väljaspool ELi? (51)

Ohtuleht.ee, 8. mai 2019, 17:13
Foto: Teet Malsroos
9. mail tähistatav Euroopa päev on Eestile eriline. Juba 15 aastat on möödas ajast, kui Eesti võeti vastu Euroopa Liitu. Võib muidugi esitada traditsioonilise küsimuse – kas me siis sellist Eestit ja sellist ELi tahtsimegi? –, kuid sellist püstitust saab võtta vaid retoorilisena. Sest ka küsijatele endile on selge, et alternatiivi ELile nagu ka NATO-le pole, isegi juhul, kui oleksime sama jõukas riik nagu Norra või Šveits – arvestada tuleb Eesti asendit maakaardil. Kuid isegi need rikkad riigid ei saa läbi ELita, kui meenutada kas või ühist Schengeni viisaruumi.

EL pole mitte riikide üksnes elitaarne klubi, vaid tähendab ka ühise väärtusruumi jagamist. Keegi ei vaidle, et Eesti on ELi käest saanud rohkem raha kui ise ühiskassasse andnud ning see on aidanud tasandada uute ja vanade liikmesriikide elatustasemete erinevusi. ELi abikätt on märgata kõikjal Eestis ringi sõites, alates maanteede ja liiklussõlmede ehitusest veevärgi- ja kanalisatsiooni rajamiseni paljudes asulates.

Kõigest mõne aasta pärast saab täisealiseks põlvkond, kes on juba sündinud ELis. Sellele põlvkonnale jäävad üsna abstraktseks kesk- ja vanemaealiste võrdlused, mis panevad ühte patta nii ELi kui ka NSVLi, Brüsseli ja Moskva. Nende jaoks on EL iseenesestmõistetav, millele pole alternatiivi ning mida saab üheskoos muuta vaid paremaks, nagu on võimalik olnud lugeda sel nädalal Õhtulehes ilmunud presidendi Euroopa-teemalisel kõnevõistlusel äramärgitud töödest.

Noored ei pruugi teadagi, mida tähendas külma sõja aegne raudne eesriie, kui praegu tundub viisavaba reisimine ja välismaale tööleminek täiesti iseenesestmõistetava asjana. Samuti pole nende jaoks üldse olulised teemad, mis on endiselt mõne uusvana poliitilise jõu lemmikuiks. Kuid isegi nood jõud pole julgenud arutlusteemakski võtta brittide eeskujul liidust lahkumisega flirtimist. Meil on endiselt EList rohkem võita – ning mitte üksnes rahaliselt.

51 KOMMENTAARI

a
Al 13. mai 2019, 06:50
Eestlane on töökas ja ka tark IT alal, eestlasel pole küll midagi karta.Välja astuda just ei maksaks aga kui EL läheks laiali siis Eesti on kindlasti eelisseisus.
t
T.Mets 9. mai 2019, 16:49
Juhtkirja poolt on küll ekslik arvata, et EL õnne meie õuele tõi
Loe kõiki (51)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee