Repliik

Presidendi kõnevõistlus | Kas nii me tahtsimegi? Kuidas nii? (3)

Henn Uuetoa, Avinurme Gümnaasium, 8. mai 2019, 17:22
Paljud meist on ilmselt kuulnud küsimust: „Kas me sellist Eestit tahtsimegi?“ Veelgi enam, nüüd on sellest küsimusest genereeritud muidki variante, nagu: „Kas me sellist Euroopat tahtsimegi?“, „Kas me sellist NATOt tahtsimegi?“. Ka äsja linastunud „Tõe ja õiguse“ järel küsiti: „Kas me sellist filmi tahtsimegi?“

Miks sedamoodi üldse kogu aeg päritakse? Kas seepärast, et see tsitaat on tõepoolest nii populaarne? Või on vaja teistele näidata, et ka mina olen haritud ja oskan sääraseid fraase lausuda? Võib-olla ongi tõde nii siin kui ka seal, kuid üldjuhul on peamine põhjus ikka see, et millegagi ei olda päri.

„Kas me sellist Eestit tahtsimegi?“ Sellele küsimusele olen mõelnud mõnda aega aktiivselt, et tõepoolest, kas tahtsimegi. Kas tahetigi? Nüüd, kus üha enam ja enam, ükskõik mis tehtaks või ei tehtaks, on meedias kerkinud taas küsimus, et kas me siis nii tahtsimegi. Ning nii, seda fraasi järjepanu märgates olen hakanud mõtisklema, et miks kogu aeg nuriseda ja kiunuda. Kas tõesti on siis kõik nii vussis ja tõepoolest ongi läänes, põhjas, lõunas ja idaski – igal pool kõik parem? Kui jah, siis küsiksin vaid, et millist Eestit me siis tahame?

„Kas me sellist Euroopat tahtsimegi?“ Ka seda küsitakse nii siin kui ka seal ning igasuguste nähtuste korral. Küll ei meeldi pagulaskvoodid, siis jälle kogu Euroopa Parlament ja siis hoopistükkis mingi liikmesriik. Taas on meediat lugedes näha vaid kiunumist, etteheitmist ja küsimusi, kas me siis nii tahtsimegi. Jah, tõsi, ehk tõepoolest ei meeldigi meile üks või teine otsus, aga kas ainuüksi jääbki silma ja meelde vaid see, mis ei meeldi. Aga mida me siis Euroopa Liidust soovime? Vabaneda? Või riigina vabakasvatust?

Mida me siis üldse soovime? Mida soovin mina? Soovin, et püsiks Eesti riik – Eesti vabariik. Soovin, et säiliks ja toimiks Euroopa Liitki ja et sinna kuuluks ka meie kodumaa. Ennekõike soovin, et me teaksime, mida soovime saavutada. Või üldse, mida me tahame. Küsimusi võime ju kõik lõputult genereerida ükskõik mille kohta. Kuid kas me teame vastust näiteks küsimustele, millist Eestit või Euroopat me siis tegelikult soovime ning mida saame selle nimel ära teha? Mina tean, kas ka Sina?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee