Maailm

ÄREVAD AJAD: Iraan ähvardab, et loobub osaliselt tuumaleppe kohustustest ning asub rikastatud uraani tootma (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. mai 2019 17:11
Kui ärritunud Iraan ei saa oma tahtmist, ei pea ta ka enam tuumaleppest täies mahus kinniFoto: AP/Scanpix
Iraan ähvardab vähendada oma kohustusi tuumakokkuleppes, mille 2015. aastal kuue suurriigiga sõlmis, tekitades otsemaid muret riigi tuumaprogrammi taaskäivitamisest ning väga tõsistest võimalikest tagajärgedest maailma julgeolekule.

2015. aastal USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina, Venemaa ja Iraani vahel loodud tuumakokkuleppe kohaselt kärbib Iraan oluliselt oma tuumaprogrammi ning avab selle rahvusvahelistele vaatlejatele. Muu hulgas peab Iraan 15 aasta jooksul vähendama oma uraanivarusid 98 protsendi võrra. Vastutasuks leevendasid teised riigid omakorda Iraanile kehtestatud sanktsioone.

Samal teemal

Täna täpselt aasta tagasi teatas USA, et lahkub tuumaleppest. Ühendriikide vabariiklaste parteile, samuti USA lähedasele liitlasele Iisraelile on Iraani tuumalepe alati pinnuks silmas olnud. Nende mureks oli, et vaatlejatest hoolimata õnnestub Iraanil tuumaprogrammi salaja ikka edasi arendada. Vabariiklasest president Donald Trump lubas leppest lahkuda juba ajal, mil ta alles presidendiks kandideeris.

Ning nüüd vastas Iraan samaga. Riik andis teistele kokkuleppe osalistele 60 päeva aega, et kokkulepe üle vaadata ja tingimused soodsamaks muuta. Kui Iraan oma nõudmisi ei saavuta, kavatseb ta hakata taas tootma suures mahus rikastatud uraani, rikkudes seega osa hetkel kehtivast kokkuleppest, kirjutab ABC News.

Iraani avaldusele eelnes 5. mail USA ootamatu teadaanne, et saadab Lähis-Ida regiooni lennukikandja USS Abraham Lincolni ja tema lahingurühma. Avalduses president Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunikult John Boltonilt seisab, et lahingurühma kasutamise eesmärk oli saata Iraanile ja tolle liitlastele selge sõnum, et igasugune rünnak Ühendriikide huvide või USA liitlaste huvide vastu saab karmi vastuse. „USA ei otsi Iraani režiimiga sõda, aga oleme täiesti valmis vastama igasugusele rünnakule, olgu see siis kellegi teise, Islami revolutsioonilise kaardiväe või tavalise Iraani sõjaväe käe läbi,“ teatas Bolton.

USA reageeris kiiresti ka diplomaatilisel tasemel, välisminister Mike Pompeo jättis teisipäeva õhtul ära visiidi Berliini ja tõttas hoopis Iraaki, kus arutas ameeriklaste kaitsmist Iraagis.

Rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoni Iraani-vastasus on ammu teada. Iraan on tema jaoks omamoodi kinnismõte ning Bolton propageerib sageli Iraani režiimi kukutamist sõjaliste vahenditega. Mõistagi oli ta ka väga häälekas Iraani tuumaleppe vastane. 

Ärevas olukorras süüdistavad tuumaleppe osalised Venemaa ja Hiina Ühendriike, kes nende sõnul Iraani üles ärritavad. Prantsuse kaitseminister Florence Parly sõnas oma pöördumises , et miski poleks praegusel hetkel hullem kui Iraani lahkumine kokkuleppest. Kui Iraan omalt poolt kokkuleppest kinni ei pea, ei pruugi ka teistel alles jäänud osapooltel jääda üle muud kui sanktsioonid taaskehtestada.

Samal teemal

06.04.2019
LAHINGURÜHM LÄHIS-ITTA: USA süüdistab Iraani suuremõõdulise rünnaku planeerimises
03.04.2018
ÜRO peasekretär: Iraani tuumalepe oli diplomaatiline võit, mida tuleks säilitada
01.04.2018
IISRAEL: Iraan ehitab salaja tuumapommi