Maailm

Ilmatembud Euroopas: algul külmetas, suvel kõrvetab (4)

Tõnis Erilaid, 7. mai 2019 20:55
Foto: AFP/Scanpix
Prantsusmaal tungis lumi nädalalõpul Vahemere äärde, riigi keskosas Creuse'is langes temperatuur kolme külmakraadini parajasti siis, kui tuhanded noored teknofestivalile kogunesid. Üritati küll end lõkete ääres külma eest kaitsta (pildil) ja korraldajad panid üles ahjudega telke, kuid 30 alajahtunud muusikahuvilist tuli ikkagi haiglasse viia. Itaaliat ründas hiigeltorm, Sitsiilias hukkus sakslasest lohesurfar, kelle tuul vedas pargitud autode otsa. Šveitsi pealinnas Bernis sadas maha neli sentimeetrit lund. Viimati oli selles linnas mais lund nähtud 1945. aastal.

Justkui lohutuseks avaldas seepeale IBMi ilmakanal Weather Company oma ennustuse tänavuseks suveks, lubades tavapärasest kuumemat ilma pea kogu Euroopas. Temperatuur pidavat tõusma üle 40 plusskraadi, samas kipuvad juuni ja juuli vihmaseks. Oma algse positiivse ennustuse mai kohta kohendas Weather Company aga ümber, lubades rohkem külma ja sademeid.

Samal teemal

Nii pikk ennustus võib ka viltu minna ja ehk ei maksa suvepuhkuse reise selle järgi planeerida, aga vähemalt lubatakse suveks tavapärasest soojemat ja kuivemat ilma Hispaanias, Prantsusmaal ja Portugalis. Tõsi küll, kuumus on sealkandis üsna tavapärane. Läinud aastal mõõdeti Lissabonis + 43 kraadi. Sealkandis on ka eurooplaste soosituimad puhkusekohad, kuid tänavu tuleks niisiis arvestada, et kuumus kipub hinge peale.

Mais võib normaalsest kuivem ja soojem olla Saksamaal, Lõuna-Skandinaavias ja Inglismaal, seevastu Kagu-Euroopas on külm ja vihmane. Juunis osad vahetuvad. Kagu-Euroopas on kuum ja kuiv, Inglismaal ja Lõuna-Skandinaavias külmetab ja kohati on väga vesine, nagu ka Saksamaal, kus riigi lõunaosas on oodata sooja, põhjas aga jahedat ilma. Juulis on Skandinaavias tavapärasest soojem, vihma tuleb üsna tavalisel määral. Suurbritannias on aga normist külmem. Saksamaal valitsevad soojad, aga vihmased ilmad, Kagu-Euroopas on soe ja kuiv.

Soome ilmateenistuse Foreca sünoptik lubas põhjanaabrite kohta naljatamisi, et sügisel läheb igal juhul soojaks. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee