Poliitika

Täiendatud 20.16.

Kas EKRE uus minister on Kristiina Ojuland? (245)

Ohtuleht.ee / Delfi, 7. mai 2019 16:43
Foto: Teet Malsroos
EKRE juhatuse kogunemise järel teatas Mart Helme Delfile, et uut ministrikandidaati nad teisipäeval veel öelda ei taha.

Läinud nädalal astus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri ametikohalt tagasi Marti Kuusik. EKRE ülesanne on täita positsioon uue kandidaadiga. Kui nädala alguses kõneleti, et nimi hõigatakse välja esmaspäeval, siis teisipäeval kinnitas Mart Helme, et ei. "On kaks kandidaati, üks mees ja teine naine," sõnas Helme. Nimesid keeldus ta avalikustamast. Küll aga lisas ta, et nad pole erakonna liikmed.

Uus ministrikandidaat selgub Helme kinnitusel homme. Ühtlasi lisas Helme, et alustatakse liitumisläbirääkimisi Rahva Ühtsuse Erakonnaga. (Refereeritud artikli täistekst Delfis.)

Kas sellest võib järeldada, et EKRE ministrikandidaat on pärit Rahva Ühtsuse Erakonnast, kelle juht Kristiina Ojuland on küll silma paistnud EKRE seisukohtadega sobivate väljaütlemistega? 

Siiski kinnitas Ojuland Õhtulehele, et talle pole ettepanekut tehtud. 

Samas ütles Ojuland neli aastat tagasi: "Me ei tohi kaotada enam ühtegi hetke ega oodata kuniks Balti jaam on üleujutatud võõrkultuuridesse kuuluvatest illegaalidest. Kui me nad juba sisse laseme, siis neid enam välja ei saa. Kohe ja praegu tuleb piir sulgeda ja viia sisse erakorraline ja füüsiline piirikontroll kogu piiri ulatuses. Peame vajalikuks teha koostööd Läti ja teiste naabritega, et hoida ära soovimatute immigrantide riiki pääsemist," ütles RÜE esimees.

Ojuland kirjutas muu hulgas näiteks 2015. aastal Õhtulehes arvamusloo, kus ütleb: "Oleme ummikus. Üle 80% eestimaalastest on pagulaste ja muude illegaalsete immigrantide sisselubamise vastu. Põhiseadust ei saa täita valikuliselt – kui nii tehakse, on demokraatia tugevas kreenis ja rahval põhiseaduslik õigus demokraatia uuesti loodi seada."

Samal aastal ütles ta TV3le antud intervjuus, et ei toeta enam Euroopa Liitu. Ojulandi sõnul on tema selja taga on palju rahvast, kellele on täiesti vastuvõetamatu pagulaste massiline saabumine Euroopasse. Ometi astus Eesti Euroopa Liitu just Ojulandi välisministriks oleku ajal. Kritiseerides Euroopa Liitu, kritiseeriks ta kui enda tööd. "See on üks suur demagoogia. Euroopa Liidus puudub ühtne pagulaspoliitika ja ühtne regulatsioon. Kõik kvoodinõuded on ebaseaduslikud," oli naine veendunud. "See pole enam see Euroopa Liit, kuhu me astusime." 

Kristiina Ojuland on pikaaegne poliitik, kes pääses esimest korda riigikokku 1995. aastal. Ta oli seal kuni 2002. aastani, mil sai välisministriks. 2005. aastal naases toonane reformierakondlane riigikokku ning lahkus sealt 2009. aastal Brüsselisse, kus oli 2014. aastani Euroopa Parlamendi liige. 

2013. aastal paljastus Ojulandi skeem häälte võltsimisest Reformierakonna sisevalimistel. Skandaali tagajärjel heideti poliitik parteist välja ning järgmise aasta alguses avaldas ta soovi luua uus erakond. 

See sai ka teoks ning Ojulandi juhtid partei nimeks sai Rahva Ühtsuse Erakond, mis 2015. aasta riigikogu valimistel põrus - neid toetas 0,4% valijatest. Käesoleva aasta valimistel partei ei osalenud. 

Juba eelmise aasta augustis avaldas erakond soovi ühineda kas EKRE, Isamaa või Vabaerakonnaga. Toona ei oldud veel kindlat valikut tehtud, aga teisipäevased arengud näitavad kindlat soovi panna leivad ühte kappi Helmete juhitava parteiga.