Maailm

LAHINGURÜHM LÄHIS-ITTA: USA süüdistab Iraani suuremõõdulise rünnaku planeerimises (49)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. mai 2019 19:04
Lahingulennukid USS Abraham Lincolni pardalFoto: Reuters/Scanpix
USA saadab Lähis-Ida piirkonda lahingurühma ja lennukikandja, väidetavalt vastusena Iraani ja tolle liitlaste plaanile rünnata regioonis paiknevaid USA väeosasid.

Pühapäeva hilisõhtul tegi Valge Maja ootamatult avalduse, et lennukikandja USS Abraham Lincoln ja tema lahingurühm on teel Lähis-Ida suunas ning et Iraani poolt tulevad „murettekitavad ja järjest hullemad ilmingud ja hoiatused“.

Avalduses president Donald Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunikult John Boltonilt seisab, et lahingurühma kasutamise eesmärk oli saata Iraanile ja tolle liitlastele selge sõnum, et igasugune rünnak Ühendriikide huvide või USA liitlaste huvide vastu saab karmi vastuse. „USA ei otsi Iraani režiimiga sõda, aga oleme täiesti valmis vastama igasugusele rünnakule, olgu see siis kellegi teise, Islami revolutsioonilise kaardiväe või tavalise Iraani sõjaväe käe läbi,“ teatas Bolton.

Üks Valge Maja ametnik kinnitas ABC Newsile, et oht Iraanist oli vägagi reaalne. Välisminister Mike Pompeo ei soovinud jagada täpsemat infot sellest, mis Iraani võimalikud agressiooniplaanid võisid olla, pigem kinnitas ta, et tegemist oli sõnumiga Iraani valitsusele, mis juhtub, kui nad peaksid midagi kavatsema.

Rahvusliku julgeoleku nõuniku John Boltoni Iraani-vastasus on ammu teada. Iraan on tema jaoks omamoodi kinnismõte ning Bolton propageerib sageli Iraani režiimi kukutamist sõjaliste vahenditega. Mõistagi oli ta väga häälekas vastane Iraani tuumaleppele, millest USA president Trumpi eestvedamisel ka välja astus.