Maailm

Teadlased: pool Maad katvast veest on kosmilist päritolu (9)

Tõnis Erilaid, 6. mai 2019 15:38
KUST ON PÄRIT VESI? Pole kindel, et ühe Pariisi purskkaevu juures jalgu puhkav paar selle üle pead murrab.Foto: AFP/Scanpix
Arizona ülikooli teadlased uurisid kaljuasteroidilt Itokawa Maale toodud näidiseid, mis sisaldasid üllatavalt palju vett. Nad esitasid ajakirjas Science Advances teooria, et koguni pool Maa ookeanide veest võib olla kosmilist päritolu ja jõudnud meieni asteroididelt.

Teadlaste arvutused on näidanud, et miljardite aastate jooksul võisid Maale langenud asteroidid endaga kaasa tuua umbes 700 miljardit tonni vett, mis ongi ligikaudu pool ookeanide mahust. 

Samal teemal

Poolekilomeetrise läbimõõduga Itokawalt tõi pinnasenäited Maale jaapanlaste kosmoseaparaat Hayabusa. Arizona ülikooli teadurid Maltrayee Rose ja Ziliang Jin said jaapanlastelt katseteks viis tillukest kübet Hayabusa toodud näidistest, kuid sellest piisas. Spektromeetriga tehtud uuringud näitasid, et Itokawa sisaldab üllatavalt rohkesti vett, täpsemalt vesinikuisotoope, mis on võrreldavad veega, nagu oleme sellega Maal harjunud. Varem pole Maalt lähtunud ekspeditsioonid ühegi asteroidi pinda kraapinud ja sealt tolmu kaasa toonud. Itokawa on nõndanimetatud S-asteroid, mis moodustusid suhteliselt päikesesüsteemi lähedal ja võisid olla oluline ehitusmaterjal planeetide tekkel. Tegu on ilmselt osaga kunagisest suuremast kosmoses tiirelnud kivitükist, mis aastate jooksul on väiksemaks purunenud. Tõsi, pole kindel, et kõik S-tüüpi asteroidid on ühesuguse sisuga ja võivad vett sisaldada. Arizona ülikooli teadlased oletavad igatahes, et Itokawa on tüüpiline sedasorti asteroid ja suure tõenäosusega on enamik teisi temasarnased.

Varem ei arvanud teadlased, et kiviasteroidid võiksid vett sisaldada, pigem oodati seda asteroididelt, kus vesi võiks olla saviga seotud. Arizona teadlaste leid niisiis vähemalt kahekordistas nende asteroidide hulga, kes võisid Maale vett toimetada.

Kunagi oletati, et Maal leiduv vesi on pärit komeetidelt. Praegused uurimused on aga näidanud, et komeetide „sõrmejäljed“ on üsna erinevad, ja nüüd jõutigi esialgu veel lõplikku kinnitust saamata mõtteni, et poole veest tõid meile asteroidid, teine pool on aga pärit maakera sisemusest.

Samal teemal

01.04.2019
NASA DIREKTOR HOIATAB: Maale prahvatab tapjaasteroid!
25.03.2019
EESTI ESIMENE KOSMOSETURIST RAIVO HEIN: olen kindel, et inimkond kolib Marsile, meil ei jäägi muud üle