TERVE: Terve Nikolai Lilitškin näitas saalisviibijaile oma suhtumist.Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 6. mai 2019 15:33
Tartu maakohus kuulutas välja sarimõrvar Juri Ustimenko (37) ja tema bravuurika politseitulistajast vanglakaaslase Nikolai Lilitškini (56) kohtuotsuse: Ustimenko sai oma eluaegsele vanglakaristusele lisaks üheksa  aastat ning teda mõrvale õhutanud Lilitškin kaheksa aastat, kaks kuud ja 19 päeva.

Juri Ustimenkot karistuse väljakuulutamisele ei toodud, kuna ta teatas, et on haigestunud. Nikolai Lilitškin oli oma naljadega tavapärasest tagasihoidlikum, kuid pöördus siiski naljatlev-iroonilisel toonil prokuröri poole ning näitas kohale tulnud fotograafidele mõlema käega keskmist sõrme. „Noh, prokurör, et olen nii ohtlik, et ei julge käeraudu maha võtta!“ hüüdis Lilitškin üle saali ja demonstreeris raudus käsi. Lilitškini saatis seekord kohtusaali vaid kaheliikmeline konvoi. Varem politseinikku jahipüssist tulistanud ning kaasvangi käterätikuga kägistanud kurjategija otsustati siiski raudadesse jätta. Lilitškini puhul on käeraudade teema kujunenud juba traditsiooniliseks, kuna ta tavatseb enne kohtuistungit alati oma õiguste rikkumisele viidata. Lilitškini seekord tõsises näos ei liikunud kohtuotsust kuuldes ükski lihas.

Veel süüdistatakse Ustimenkot kaasvangile kuuma veega põletushaavade tekitamises ning selles, et ta 2016. aastal tegi vanglast justiitsministeeriumile pommiähvarduse. Lilitškinit süüdistatakse ka vanemvalvuri jalaga löömises.

Ustimenko on vangi mõistetud eluks ajaks, kuid karistuse algusest 30 aasta möödudes on tal võimalus taotleda ennetähtaegset vabastamist. Lilitškinil on võimalik vabadusse pääseda, kui ta enne seda veel kedagi ei ründa. Nimelt on politseinikutulistajast mees varem kambrikaaslast peksnud ja käterätikuga kägistanud ning selle eest ka oma lisakuud saanud. Lilitškin saanuks uusi kuritegusid sooritamata juba mõne kuu pärast vabadusse.