Bauhof | Sisuturundus

Kaval nipp kahjurite looduslikuks tõrjumiseks – loe siit! 

Signe Kangur, maastikuarhitekt, 7. mai 2019 10:00
Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud  soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket ja kohalikku toorainet. Oma tarbeaia peenart majandades ei soovi me tavaliselt sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid on juba platsis.

Üks võimalus proovida kahjureid juba eos eksitada, on köögiviljad läbisegi külvata – istutada nn Tootsi peenra stiilis. Juhuslikuna näiva, kuid tegelikult läbimõeldud köögiviljaaia idee kohaselt ei leia kahjurid lihtsalt õiget taime nii kergesti üles.

Samuti mõjutavad erinevate taimede omadused nende omavahelist „läbisaamist“ , kui neid lähestikku külvata. Head ja halvad naabrid saab välja selgitada taime biodünaamika abil. Erinevate allikate andmeil mõjub küüslauk, mis hävitab inimese ohtlikke baktereid, samamoodi ka toidutaimede kõrvale istutatuna. Näiteks maasikate vahele tipituna. Koos soovitatakse veel kasvatada kartulit ja mädarõigast, kartulit ja põlduba ning spinatit. Kindlasti ei sobi kartulile naabriks peet ja hernes.

Sellist „korratust“ ei pea kartma ning ühtlasi on seda lihtsam ohjata, kui tarbeaed rajada istutuskastidesse. Siis mõjub see aia osa endiselt hooldatuna ning isegi skandinaavialikult trendikana.

Ammuta inspiratsiooni ka teistest Bauhofi Aiaparadiisi blogi artiklitest!

Samal teemal

14.04.2019
Redised kasvavad lõhki ja kibedaks? Nende 7 nipi abil enam mitte!