Eesti uudised

Rahvastikuminister Riina Solman: riik ei roni inimeste magamistuppa (46)

Johanna-Kadri Kuusk, 6. mai 2019 12:49
Rahvastikuminster Riina SolmanFoto: Robin Roots
Miks on sageli noorte esimene valik karjäär ja raha ning alles seejärel lapsed? Emadepäeva puhul korraldatud konverentsil „Raha või lapsed?“ märkis rahvastikuminister Riina Solman, et tegelikult ei pea noored pered hakkama raha ja laste vahel valima. SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas kinnitas samuti, et noortel lapsevanematel on rahaprobleemist hulga kriitilisemaid muresid, näiteks oskamatus võsukeste eest hoolitseda.

Riina Solmani sõnul on kujunenud seisukoht, et enne esimese lapse saamist peab olemas olema hea sissetulek, kodu, pereauto, korralik beebivarustus ja muu lapse kasvatamiseks vajalik. Minister saab aru vanemate soovist võsukesele kasvamiseks parim keskkond luua, kuid tegelikult vajab Solmani sõnul laps enim armastust, mitte kõige kallimaid ja paremaid asju.

„Kas riik ronib inimeste magamistuppa? Ei, seda riik ei tee. Riik on lastetoas, et tagada meie järelkasvule turvaline keskkond, kus kasvada ja areneda,“ kinnitas minister.

Vanemad ei oska enam lapsi kasvatada

SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas toonitas samuti, et laste kasvatamisel ei ole olulisim roll rahal, vaid omavahelisel suhtlusel ja armastusel. Kallas märkis, et mullu novembris avaldatud Praxise uuringu järgi tunneb iga kümnes laps, et emal ei ole tema jaoks kunagi aega. Paljude laste suurimaks unistuseks on vanematega koos aega veeta. „Aeg on ressurss, mis meil aina väheneb,“ ütles Kallas ja tõi välja kaks äärmuslikku, kuid sagedast olukorda. Lapsevanem kas ignoreerib ajanappuse tõttu oma last täielikult või planeerib lapse päevakava huvitegevusi täis.

Veel on muret tekitav, et vanemad ei tea lapsekasvatamises elementaarseid asju. „Meile oli üllatav, et lapsevanemaid peab õpetama, kuidas last kasvatada. Miks peab laps sooja toitu saama? Milliseid riideid erinevaga ilmaga lapsele selga panna? Meile tundub see elementaarne, aga lapsevanemad vajavad ka abi.“

„Rahal on lapse kasvamisel oma roll, aga mitte määrav. Halvaks lapsevanemaks olemise põhjus on vaimuvaesus ja oskamatus, mitte rahapuudus,“ võttis Kallas oma kõne kokku.

Samal teemal

21.05.2019
Riina Solman: kooseluseadus pööras Eesti rahva omavahel tülli