Rahvastikuminster Riina SolmanFoto: Robin Roots
Eesti uudised
6. mai 2019 12:49

Rahvastikuminister Riina Solman: riik ei roni inimeste magamistuppa (46)

Miks on sageli noorte esimene valik karjäär ja raha ning alles seejärel lapsed? Emadepäeva puhul korraldatud konverentsil „Raha või lapsed?“ märkis rahvastikuminister Riina Solman, et tegelikult ei pea noored pered hakkama raha ja laste vahel valima. SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas kinnitas samuti, et noortel lapsevanematel on rahaprobleemist hulga kriitilisemaid muresid, näiteks oskamatus võsukeste eest hoolitseda.

Riina Solmani sõnul on kujunenud seisukoht, et enne esimese lapse saamist peab olemas olema hea sissetulek, kodu, pereauto, korralik beebivarustus ja muu lapse kasvatamiseks vajalik. Minister saab aru vanemate soovist võsukesele kasvamiseks parim keskkond luua, kuid tegelikult vajab Solmani sõnul laps enim armastust, mitte kõige kallimaid ja paremaid asju.

Minster sõnas, et hea pereelu võti ei peitu ainult finantsis, sest kuidas sa mõõdad rahas seda, kas Eestis on turvalised ja armastust täis kodud. Sellegipoolest toonitas ta, et riik peab laste saamisel rahvale appi tulema. „Eesti on demokraatlik riik. Kedagi ei saa sundida lapsi saama või mitte saama,“ ütles ta ja lisas, et riik saab perepoliitikat parandades abiks olla näiteks eluaseme kättesaadavust tagades. „Umbes pooled eestlased sooviks oma perre kolme last, aga me näeme, et kolm ja rohkem last on ainult veerandil,“ sõnas Solman.

„Kas riik ronib inimeste magamistuppa? Ei, seda riik ei tee. Riik on lastetoas, et tagada meie järelkasvule turvaline keskkond, kus kasvada ja areneda,“ kinnitas minister.

Vanemad ei oska enam lapsi kasvatada

SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas toonitas samuti, et laste kasvatamisel ei ole olulisim roll rahal, vaid omavahelisel suhtlusel ja armastusel. Kallas märkis, et mullu novembris avaldatud Praxise uuringu järgi tunneb iga kümnes laps, et emal ei ole tema jaoks kunagi aega. Paljude laste suurimaks unistuseks on vanematega koos aega veeta. „Aeg on ressurss, mis meil aina väheneb,“ ütles Kallas ja tõi välja kaks äärmuslikku, kuid sagedast olukorda. Lapsevanem kas ignoreerib ajanappuse tõttu oma last täielikult või planeerib lapse päevakava huvitegevusi täis.

Veel on muret tekitav, et vanemad ei tea lapsekasvatamises elementaarseid asju. „Meile oli üllatav, et lapsevanemaid peab õpetama, kuidas last kasvatada. Miks peab laps sooja toitu saama? Milliseid riideid erinevaga ilmaga lapsele selga panna? Meile tundub see elementaarne, aga lapsevanemad vajavad ka abi.“

„Rahal on lapse kasvamisel oma roll, aga mitte määrav. Halvaks lapsevanemaks olemise põhjus on vaimuvaesus ja oskamatus, mitte rahapuudus,“ võttis Kallas oma kõne kokku.