Eesti uudised

Lobjakas ja Karnau: president võinuks žesti asemel riigikogus jätta ministrid ametisse nimetamata (103)

Toimetas Gerly Mägi, 5. mai 2019, 16:51
Lobjakas ja KarnauFoto: Karin Kaljuläte / Delfi | Karli Saul / Ekspress Meedia
Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas rääkisid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis", et president Kersti Kaljulaid võinuks riigikogus käituda teistmoodi ning mitte kõndida saalist välja Marti Kuusiku etteastumise ajal.

Andrus Karnau ütles, et ta ei mõistnud president Kersti Kaljulaidi käitumist riigikogu saalis, kui ta Marti Kuusiku ametivande ajal saalist lahkus.

Samal teemal

"Kui ma seda kuulsin, et ta niiviisi tegi, siis minu esimene reaktsioon oli see, et ma ei saanud sellest aru. Mõtlesin, et kui presidendile ei meeldi see valitsus, kes nüüd andis riigikogus ametivande, siis minu meelest ta oleks võinud presidendina seda võimu, mis presidendil on, ja mitte nimetada ministrid ametisse," ütles Karnau.

Lobjaka sõnul on president kahe tooli vahel. "Ta teeb väga ilmekaid žeste nagu selle pusaga," rääkis Lobjakas, viidates sellele, kuidas Kaljulaid ilmus riigikogu saali "sõna on vaba" loosungit kandva pusaga. Lobjakas lisas, et president teenis sellega ära tema 100protsendilise respekti.

"Oma ametis käitus ta viisil, mis on presidendile kohane," hindas Lobjakas. "Lennart Merist alates on presidendile olnud kohane teha selliseid... võib-olla mitte kõigile väga ratsionaalsetena tunduvaid haake, mis ajaloos võtavad sümboli kuju ja tähenduse. Need tsementeerivad või tugevdavad presidendi institutsiooni."

Aga ka Lobjaka sõnul võinuks president pigem lihtsalt koalitsiooni tagasi saatma ning maha tõmbama ministrikandidaatide seast inimesed, kes ei sobi sellesse ametisse. 

Samost ja Sildam: presidendil olnuks paremaid võimalusi oma seisukohtade edastamiseks

Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam kommenteerisid samuti oma Vikerraadio saates presidendi käitumist riigikogus. Nad on Lobjaka ja Karnauga samal seisukohal, et saalist lahkumine polnud mõistlik.

"Kas asi on tõesti nii hull Eestis, et presidendil ei ole oma seisukoha või vaate väljendamiseks ühiskonnas toimuvale muud võimalust, kui panna selga vastava kirjaga riideese," ütles Samost. "See meenutab nagu pantvangi situatsiooni või arusaamatut põnevusfilmi," märkis ta naljatledes.

"Tegelikult on presidendil ju võimalus anda intervjuusid, rääkida ajakirjanikega, teha veel palju muid verbaalselt väljendatud asju oluliselt täpsemal ja konkreetsemal viisil kui üks selline lause ühel riideesemel, mida kõik ühiskonnas tõlgendavad täpselt nii nagu nad ise tahavad," rääkis Samost. "Presidendil on kümneid paremaid võimalusi oma seisukohta väljendada."

Sildami sõnul pole tegelikult Eestis sõnavabadusega lood nii hullusti, et president peaks üldse sellise sõnumiga pusa kandma. Sildam meenutas ka, et Kaljulaid jättis kasutamata ka võimaluse uut valitsust õnnitleda ja kätelda, kuigi spiiker tuletas seda ka talle meelde.

"Siin ma olen kergelt segaduses. Lõppude-lõpuks president on selle valitsuse ametisse nimetanud, ta on need ministrid heaks kiitnud. Tema allkiri on selle otsuse all," oli Sildam üllatunud.

"Mul ei ole etteheiteid presidendile, et ta selle valitsuse ametisse nimetas, absoluutselt mitte. Ma saan aru, et ta ei soovinud kahtlustuste alla sattunud Marti Kuusikut kätelda. No andnud kätt kasvõi siis peaminister Ratasele ja pärast seda lahkunud," arutles Sildam. "On palju võimalusi, kuidas president oleks võinud käituda."

Sildami arvates lõi president sellega kiilu Kadrioru ja Toompea vahele. "Ma ei kujuta ette, milliseks presidendi ja valitsuse koostöö tulevikus kujuneb, aga ma arvan, et suhteliselt napiks ja pealiskaudseks," rääkis Sildam.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee