Maailm

Margaret Thatcher: poliitik, keda on vihatud ja armastatud (16)

Allan Espenberg, 4. mai 2019 00:02
Foto: David Gamble / TopFoto /Scanpix

40 aastat tagasi, 4. mail 1979. aastal sai Margaret Thatcherist (13. oktoober 1925–8. aprill 2013) esimene naispeaminister Suurbritannias. Kuigi Thatcher jäi valitsust juhtima enam kui 11 aastaks ning ta on 20. sajandi üks tuntumaid ja populaarsemaid riigitegelasi, võib temagi eluloost leida fakte, mida paljud inimesed ei pruugi teada.

Margaret Thatcher oli esimene naispeaminister nii Suurbritannias kui ka kogu Euroopas (järgmise naispeaministri Euroopas sai Portugal Thatcherist mõni kuu hiljem). Aga veel 1973. aastal oli Thatcher ise öelnud: „Ma ei usu, et naine saab Suurbritannia peaministriks minu eluajal.“ Ta oli peaminister kolm korda järjest, juhtis valitsust 11 aastat ja 209 päeva. Temast kauem võimul olnud peaministrid jäävad 18. ja 19. sajandisse.

Peaministrina viis Thatcher ellu hulga reforme. Ta pooldas riigi osatähtsuse kitsendamist majanduses, ametiühingute mõju vähendamist, maksude piiramist, kommunistlike ja kapitalistlike riikide kompromissi jne. Praeguseni vaieldakse tema poliitilise pärandi üle. Kriitikute meelest oli tema poliitika tulemuseks tööpuuduse kasv ja tööstuse allakäik, fännid aga toovad esile näiteks majanduse edendamist, teenusteturu laienemist ja võitu sõjas Argentinaga. Tema algatatud poliitikat ja valitsemist on hakatud nimetama thatcherismiks.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee