KAS ON ENNAST ÄRA TASUNUD? TAI tutvustas mullu novembris esimest korda nõustamisbussi, kus saab süstlaid vahetada, nõu ja abi ning isegi veidi sooja kiirnuudlisuppi.Foto: Tiina Kõrtsini
Kristjan Väli 3. mai 2019 20:45
Ligi 150 000 eurot maksma läinud süstlavahetusbussid on ringi vuranud möödunud aasta sügisest alates, ent vähe on räägitud sellest, kas ja kui palju on investeering ennast ära tasunud.

Eestis on süstivate narkomaanide probleem endiselt aktuaalne, mistõttu pani tervise arengu instituut (TAI) möödunud sügisel käima kaks mobiilset süstlavahetuspunkti, mida rahvas nimetab palju suupärasemalt ja lihtsamalt süstlavahetusbussideks. Kaks masinat läksid riigile maksma 148 746 eurot.

„Saame praeguseks öelda, et novembris tööd alustanud eritellimusel valminud bussid on sihtrühmani jõudnud,“ sõnab TAI narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juht Aljona Kurbatova. „Esimestel kuudel katsetati eri peatumiskohti ning koos klientide ja linnaosavalitsustega oleme leidnud sobivad lahendused. Alates novembrist on nõustamisbussidest saanud abi 302 inimest, väljastatud on 60 320 puhast süstalt ja korjatud 55 563 kasutatud süstalt.“

Kurbatova tuletab meelde, et süstlavahetuse kõrval pakutakse klientidele ka sotsiaal- ja kogemusnõustamist, samuti tervisenõu. Vajadusel suunatakse klient tervishoiu- või sotsiaalasutusse teiste talle vajalike teenuste saamiseks. Talvekuudel oli sihtrühma huvi tagasihoidlikum, ent kevade saabudes on pöördujate arv hakanud tõusma.

Ainuüksi süstlabussidest aga ei piisa epideemia pidurdamiseks. TAI avab Lasnamäe süstlavahetuspunkti juba selle aasta sügisel.

Viimati avati samalaadne asutus 2017. aastal Põhja-Tallinnas Sitsi asumi elumajas. Kohalike vastasseis oli suur ja hiljem tunnistati, et teavituskampaania läks veidi nihu. Paljude meelel on küsimus, kas Lasnamäel võib tekkida Sitsi asumiga sarnane olukord?

Kurbatova lubab, et nii ei juhtu ning teavitustöö koos linnaosavalitsusega on põhjalikum kui varasematel kordadel: „See on eemal lasteasutustest ja eluhoonetest, samas hästi ligipääsetav nii ühistranspordiga, autoga kui ka jalgsi. Koos otsustati ajutise moodullahenduse kasuks. Moodulhoone rendiks korraldas TAI hanke. Kui kõik tööd kulgevad plaanipäraselt, avatakse keskus augustis-septembris 2019.“

Sitsi süstlavahetuspunkt ei saanud alguses vedama: avalikkuse tähelepanu oli niivõrd suur, et narkomaanid ei soostunud seda kasutama ja punkt seisis mõnda aega jõude. Poolteist aastat hiljem on olukord aga muutunud. „Aprilli alguses korraldatud süstlakorje talgute ajal ei leitud keskuse ümbruses ühtegi kasutatud süstalt. Samas näiteks Põhja-Tallinna teistes piirkondades, kus keskust ei ole, neid leiti,“ ütleb Kurbatova.

Aljona Kurbatova tutvustamas süstlavahetusbussi. Foto: Tiina Kõrtsini