Eesti uudised

EESTI LASTEKASVATUSE ERIPÄRA: paanikas lapse karje – „ära anna rihma, palun sind, ära anna rihma!“ (128)

Liina Hallik , 5. mai 2019 20:17
LÖÖMINE POLE LAHENDUS: Paraku peab üle kolmandiku Eesti lapsevanematest oma võsukese füüsilist karistamist kasvatusmeetodiks, mitte vägivallaks. Foto on illustratiivne.Foto: Vida Press

Mida armsam laps, seda valusam vits?! Ligi viiendik Eesti lapsevanemaist klohmib pidevalt oma võsukesi, ehkki seadus keelab lapse füüsilist karistamist. Hingetohtrid on ühel meelel, et peksuga kedagi „inimeseks“ ei kasvata. „See, kas lapsi õpetatakse õrnuse ja kindlusega või jõhkrust ja alandamist appi võttes, on rahvuskultuuri osa,“ tõdeb pereterapeut Meelike Saarna.

Töörahvapühal kirjeldas kirjanik Sass Henno oma Facebooki kontol pealtnähtud juhtumit, kus laps hüsteeriliselt nuttis ja anus: „Ära anna rihma, palun sind, ära anna rihma!”. Algkooliealine poiss, kes tundus olevat paanikast halvatud, seisis auto kõrval ega julgenud masinasse istuda. „Jätame su siis siia,“ kõlas liikuma hakkavast autost. „Ärge sõitke ära, palun!“ karjus laps läbi nutu ja jooksis auto poole. Auto seisatas. Laps tõmmati jõhkralt kättpidi sõidukisse. Juhtunut pealt näinud Henno ei jäänud tuimalt vaatama, vaid röökis rõdult täiest kõrist: „Ei peksa last, ma kutsun politsei!". Seda mees ka tegi. 

Ehkki lapse füüsiline karistamine on Eestis seadusega keelatud, peab Praxise 2018 aasta „Lapse õiguste ja vanemluse uuringu” kohaselt üle kolmandiku Eesti vanematest lapse füüsilist karistamist kasvatusmeetodiks, mitte vägivallaks. Ligi viiendik lapsevanemaid aga kasutab kehalist nahutamist regulaarselt. Hingetohtrid on ühel meelel, et peksuga kedagi „inimeseks“ ei kasvata.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.05.2019
Igas viiendas Eesti peres saavad lapsed ihunuhtlust: kohtu ette jõuavad lapsepeksjad harva
01.05.2019
Otse akna all toimunud peretüli tunnistajaks sattunud Sass Henno: laps nuttis hüsteeriliselt, et „ära anna rihma, palun sind!“
23.11.2018
LUGEJA: „Olen saanud niimoodi nahapeale, et tagumikul olid verised vorbid. Ma küll ei ütle, et see oli vale.“
22.11.2018
Kohtus karistatud lapsepeksja tegutseb edasi? „Pean poega distsiplineerima, ühel päeval lõin teda püksirihmaga.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee