Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 2. mai 2019 22:42
Mai lõpus Ukraina presidendi ametisse astuv Volodõmõr Zelenskõi (pildil) teatas vastusena Vene riigipea mõtisklusele sellest, et venelastel ja ukrainlastel on palju ühist, et ühine on kahe riigi rahval vaid riigipiir.

Õhtuleht kirjutas 28. aprillil, et Venemaa president meelitab ukrainlasi Vene kodakonsusega. Zelenskõi vastas, et Vene kodakondsuse saamisest võivad  kinni hakata ainult need ukrainlased, kes püüavad pääseda kriminaaluurimise alt või kelle venelaste propaganda on muutnud mõtlemisvõimetuiks zombideks.

President Putin tegi esmalt ettepaneku lihtsustada Venemaa kodakondsuse saamist Donetski ja Luganski elanikele, kuid 25. aprilli pressikonverentsil lisas, et see võimalus võiks laieneda kõigile Ukraina kodanikele. Putini poolest võib Ukraina elanikule ka kodumaa kodakonsus alles jääda. Sellega tõi ta välja ka kavala prääniku: pension mõlemast riigist. Pressikonverentsi lõpetas ta ukrainakeelse hüvastijätuga.

„Ma olen tükk aega mõelnud selle „palju ühist“ asja peale Ukraina ja Venemaa vahel,“ kirjutas Zelenskõi Facebookis. „Reaalsus on selline, et praegu, pärast Krimmi annekteerimist ja agressiooni Donbassis, on meil „ühist“ alles vaid üks asi – riigipiir. 2295 kilomeetrit ja 400 meetrit „ühist“. Ja Venemaa peaks vabastama oma kontrolli alt iga viimase kui millimeetri Ukraina poolelt. Alles siis saame hakata meie „ühise“ otsinguid jätkata.“ Vennalikeks Ukraina ja Venemaa suhteid Zelenskõi sõnul kuidagi pidada ei saa.