Maailm

Peaminister May kaitseministrile: korja oma asjad kokku ja kõnni minema! (8)

Tõnis Erilaid, 3. mai 2019 00:19
SÕBRALIKULT? Lahkunud kaitseminister Gavin Williamson ja tema asemele asuv Penny Mordaunt Londonis jalutamas.Foto: AFP/Scanpix
Üheteistminutine vestlus ajakirjanikuga pärast Briti valitsuskabineti julgeolekunõukogu koosolekut maksis kaitseminister Gavin Williamsonile töökoha. Minister vannub käsi südamel ja oma laste nimel, et ei rääkinud reporterile sõnagi salakoosolekul kõneldust, kuid sellest pole abi: tema puhul süütuse presumptsioon ei kehti.

Särav, kuid tegudes vastuoluline 42aastane Gavin Williamson oli vahepeal isegi tõenäoline kandidaat peaministrikohale, kui Theresa May peaks lahkuma, kuid kaotas nüüd kõik poliitilise karjääri edasised võimalused, kui peaminister talle kolmapäeva õhtul viisaka, käsitsi kirjutatud päisega „Kallis Gavin“ vallandamisteate saatis. May kinnitas, et tal on ümberlükkamatu kinnitus selle kohta, et kõnelusel Daily Telegraphi poliitikatoimetuse asejuhi Steven Swinfordiga paljastas kaitseminister, et salakoosolekul tehti otsus kasutada vähemalt osaliselt Huawei tarnitud seadmeid ja osi Briti 5G võrgu ehitamisel. Otsus tulnuks avalikustada alles pärast seda, kui Ühendriike on piisavalt veendud, et koostöö Huaweiga ei aseta lähedasi liitlassuhteid ohtu. Nüüd aga kirjutas sellest Telegraph ja kust mujalt võisid sealsed ajakirjanikud asjast aimu saada, kui Williamson poleks neile vihje andnud. Igal juhul on kaitseminister kaotanud tema usalduse, rõhutas May.

Üks teemasid eilses Briti ajakirjanduses oligi arutelu, mil kavalal ja näivalt süütul moel võis Swinford talle vajaliku teabe välja meelitada. Elavalt nõuti ka endise ministri vastu kriminaalmenetluse algatamist, millest Scotland Yard küll esimese hooga keeldus.

Värvikate mõtete minister

Rõhutatult Venemaa-vastane Williamson sai kaitseministriks 2017. aastal, kui tema eelkäija vastu kerkinud ahistamissüüdistused koha vabaks jätsid. Endine peaminister David Cameroni parlamendisekretär  ja Theresa May kampaaniajuht sai vanemministri tooli ilma tavapärase ettevalmistuseta mõnel madalamal positsioonil. Ta on küll  juba 2010. aastast parlamendi liige.

Kohe pärast ministriks saamist paljastas Daily Mail, et Williamsonil oli abieluväline armulugu endise kolleegiga. Minister vastas, et tegu oli kõigest mõne suudlusega 2014. aastal, kõik on ammu möödas ja abikaasa pole sellest mingit numbrit teinud. 

Seejärel vallutaski ajakirjanduse Williamsoni kähvatus, et venelased pidagu suu kinni ja kadugu minema, ning pisut hiljem lugu, kuidas ta kelkis sõpradele, et kasutab WCs Putini pildiga paberit.

Tal olid mõned kummalised ideed kaitseväelegi – panna vaenlase eksitamiseks kahurid tavalistele põllutöötraktoritele või peita sõjamasinaid kokakoola reklaamiga ehitud rekadele. Enim arutelu äratas aga mõte, kuidas kaitsta Gibraltari territoriaalvett sinna pidevalt tungivate Hispaania rannavalve ja sõjalaevastiku aluste eest. Nende tulistamine oleks mõeldamatu, kuid Williamsoni meelest võiks sissetungijate pardad värvikuulipüssidega  kirevaks tulistada.

Viimati korraldas kaitseminister skandaali tänavu veebruaris, kui tema ettepanek saata  sõjalaevad Hiina lähistele vihastas Pekingit nii, et nad keeldusid vastu võtmast Briti rahandusministrit Philip Hammondit, kelle visiiti oli kaua kavandatud.

Esimene Briti naiskaitseminister

Williamsoni asendab senine naisasjade ja võrdõiguslikkuse minister, märtsis 46aastaseks saanud Penny Mordaunt, kellest saab Briti ajaloo esimene naiskaitseminister. Varem on karjääri mustkunstniku assistendina alustanud, draamakoolis käinud ja seejärel filosoofiat õppinud Mordaunt olnud muuhulgas kaitseministeeriumi nooremminister. Kuuldavasti säilitab ta ka oma senise ministrikoha.

Foto: AFP/Scanpix

Venelaste rõõmupuhang

Pärast Gavin Williamsoni errusaatmist teatas Venemaa välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova (pildil) sotsiaalmeedias: me ei suutnud juba ammu uskuda, et selline russofoobne tegelane  võiks olla kaitseminister. Tema vallandamine oli geniaalne, kuid hilinenud tegu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee