Maailm

HAIGUST MAALE EI TOO! Leetrihirmus väikesaar pani nakkusohtliku kruiisilaeva karantiini (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. mai 2019 19:58
Saint Lucia saareriik ei ole leetrihaigete võõrustamisest huvitatudFoto: AFP/Scanpix
Kariibi meres asuva Saint Lucia saare võimud ei luba kruiisilaeva pardalt lahkuda ühelgi inimesel, kuna laevaarst diagnoosis ühel reisijal leetrid, kirjutab BBC.

Esialgseil andmeil on karantiini pandud aluse näol tegemist laevaga Freewinds, mis kuulub saientoloogia kirikule. Dr Merlene Fredericks, Saint Lucia juhtiv meditsiiniohvitser sõnas, et väikesel saareriigil ei jäänud muud üle kui kehtestada laeval viibijatele täielik keeld. Leetrid on äärmiselt nakkav haigus ja Saint Lucia on tilluke, väikese rahvaarvuga (pisut üle 117 000) riigike. Saint Lucia vetest lahkumist riigi valitsus laeva meeskonnalt nõuda ei saa. Neljapäeva õhtul peaks laev siiski reisiplaani järgi Saint Lucia ranniku selja taha jätma.

USAst Saint Luciasse seilanud kruiisilaeva pardal on kusagil 300 reisijat. Haigestunud inimese seisund on stabiilne.

Samal teemal

Saientoloogia kirik ei kommenteeri juhtumit.

Dr Fredericks viitas sellele, et leetrioht on USAs, kust Freewinds pärit, hetkel viimase 25 aasta suurim. Haigestunuid on sel aastal vähemalt 700 inimest 22 osariigis. Enamik juhtumeid leiab aset kindlates väikestes rajoonides, mitte ükshaaval üle riigi. Mitu haigestunut kuuluvad näiteks New Yorgi linna ortodokssete ehk tõsiusklike juutide kogukonda.

Enamik haigestunuid on vaktsineerimata imikud ja väikelapsed. Ehk et kui mingis piirkonnas või tsoonis on palju lapsevanemaid, kes jätavad lapsed vaktsineerimata, on oht suurim just sellises kohas. Leetrite levik neis tsoonides ägeneb, ainuüksi möödunud nädalal diagnoosisid USA arstid leetrid 78 inimesel.

Mõnedes kogukondades keelab vaktsineerimise range religioosne kord, teistes aga hakkavad leetrid levima lapsevanemate pseudoteaduslike väärveendumuste tõttu.

Leetrid on maailmas kõige suurem väikelaste surma selline põhjustaja, mida on võimalik vaktsineerimisega ennetada, kirjutas Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (lüh. CDC) 2017. aastal. Aastail 2000-2017 hoidis leetrivaktsiini kättesaadavus Maailma Terviseorganisatsiooni andmeil ära umbes 21,1 miljoni inimese surma. 2017. aastal suri leetritest tingitud tüsistustesse ja komplikatsioonidesse maailmas 110 000 inimest, peamiselt alla 5aastased lapsed ning peamiselt arengumaades, kus vaktsiini kättesaadavus on kehv.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee