Juhtkiri

Juhtkiri | Kuldsed käepigistused määrivad poliitikuid ja ametnikke 

ohtuleht.ee, 2. mai 2019, 18:18
Kui Marti Kuusiku kui kõige lühemalt ministriametis olnud isiku juhtumis on midagi head, siis on selleks selgusele jõudmine, millal väärib ametist lahkuv minister hüvitist ja millal mitte. Nüüd pole kahtlustki: vabatahtlikult ametist taanduja hüvitist ei saa.

Segadust on tekitanud senine ebaühtlane praktika: kui presidendiks kandideerimiseks ministriportfelli maha pannud Marina Kaljurand kuue kuupalga ulatuses lahkumishüvitist ei saanud, siis jääknähtudega autoroolist tabatud ja viimase avalikuks tulles ministrikohast loobunud Jaak Aab sai kopsaka hüvitise. Nüüdki avalikkuse surve alla sattunud – seekord 27 000 euro tagastamiseks – Aab võib selle eest tänada Kuusikut. Vähemalt on taas ministriks tõusnu juba lubanud hüvitise tagastada.

Kuusiku enneolematult lühike ametiaeg tõstatab ka küsimuse, kas väljamakstavad lahkumishüvitised on alati omavahel proportsioonis. Kuusik jäi 31 000eurosest hüvitisest küll ilma, ent näiteks kuu enne valimisi asendusliikmena parlamendis tööd alustanu sai lahkumishüvitisena 12 000 eurot. Kas poliitikuamet on tõesti nii kehva mainega, et kuu Toompeal halvendab inimese edasisi karjäärivõimalusi sedavõrd, et parem on talle kohe tavainimese aastapalk välja maksta?

Ent kui lahkumishüvitiste maksmise kord ja suurus on üldjuhul väga täpselt paika pandud, siis teine lugu on ametnike tulemustasude ja erakordsete teenete eest väljamakstavate preemiatega, mida määratakse justkui näo järgi. Nii troonib mullu suurima lisatasu saanud ametnike edetabeli esikolmikus kantsleriametist väidetava kehva juhtimise tõttu lahkunud Tea Varrak.

Kui ministrid jt jäävad hätta põhjendustega, millised olid ühe või teise alluva sellist ülekuldamist õigustavad teened, loob avalikkus need seosed ise: näiteks ei jäänud märkamata, et ametist lahkunud siseminister Katri Raik pidas heldelt meeles just erakonnakaaslastest nõunikke.

Selles valguses saab olema huvitav näha, kuidas käitub kord võimult lahkudes EKRE, kelle häälekandjas Raik just sellise käitumise eest sugeda sai.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee