Maailm

„Liituge meiega või kasvatage mingeid muid kartuleid!“ Krõpsude tootja läks põllumeeste vastu kohtusse (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. mai 2019 18:29
Lay'si krõpsude valmistamiseks kasutab tootja Indias kartulisorti, millele firma silmis teistel kasvatajatel õigust ei oleFoto: Meelis Tomson
Suurettevõte PepsiCo, mis toodab ka Lay'si krõpse, läks India põllumeeste vastu kohtusse, kirjutab CNN Business. Põllupidajad kasvatasid kartuleid, millele firma silmis on õigus vaid PepsiCol. Megakorporatsioon on nõus talumehed rahule jätma, tingimusel, et need hakkavad Lay'si kartuleid edaspidi nende heaks kasvatama.

Millest kohtuasi alguse sai? Ühel hetkel sai PepsiCo haisu ninna, et Indias kasvatavad talunikud kartuleid, mille seas on ka sort, millele on Indias PepsiCo silmis õigus ainult neil ja mida kasutatakse eksklusiivselt vaid Lay'si krõpsude valmistamisel. Pahane suurfirma nõudis igalt talupidajalt illegaalse kartulikasvatamise eest 10 miljonit ruupiat (umbes 130 000 eurot). Väidetavalt saatis ettevõte talupidamistesse ka salaagendid, kes teesklesid, et on potentsiaalsed ostjad ning võtsid kartulitest proove ja fotosid.

Samal teemal

Talunikud ja neid esindavad ühingud väidavad, et igal talupidajal on õigus kasvatada ja müüa korrektselt registreeritud kartulisorte ja PepsiCo nõudmine registreerida üks või teine sort ainult enda tarbeks ohustab nii inimeste õigust toidule kui ka India rahva suveräänsust. Ühisavalduses India valitsusele nõuavad talupidajate ühingud riigijuhtidelt megakorporatsioonile vastu hakkamist. India seaduste järgi pole kartulikasvatajad midagi valesti teinud, kuid paljud neist ei ole oma õigustest teadlikud.

PepsiCo esindaja ütles aga, et kohtuasjaga üritavad nad leida võimalust kaitsta tuhandeid põllupidajaid, kes nende heaks tööd teevad ja konkreetset kartulit neile lepingu alusel kasvatavad ja müüvad. Kui süüdistuse saanud talunikud on nõus eelmainitutega liituma ja sõlmima PepsiCoga lepingu, mille järgi tohiksid ka nemad Lay'si kartulisorti edaspidi ainult PepsiCole müüa, tühistab firma nende vastu ehitatud kahjunõude.

„Liituge meiega või kasvatage mingeid muid kartuleid,“ sõnas PepsiCo esindaja esimesel kohtuistungil, andes talunikele väga selge sõnumi. Kuid sellise diiliga pole põllumeeste esindajad rahul. Kohtuprotsess jätkub juunis.

India talunike ja PepsiCo tüli pole ainus omalaadne. Väikeettevõtted ja -tootjad kogu maailmas kurdavad, et gigandid nagu WalMart, Amazon jt hävitavad nende ärivõimalusi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee