KEI valitsuse esimene istungFoto: Raigo Pajula, Renee Altrov
Johanna-Kadri Kuusk 2. mai 2019 12:45
Uus valitsus kogunes neljapäeval Stenbocki majja esimesele istungile. Istungijärgsel pressikonverentsil kõnelesid peaminister Jüri Ratas, siseminister Mart Helme ja välisminister Urmas Reinsalu. Vastsed ministrid ei olnud sugugi ühel meelel, rääkides president Kersti Kaljulaidi demonstratiivsest lahkumisest riigikogu saalist selleks ajaks, kui ametivannet andis naisepeksmise-skandaali sattunud Marti Kuusik.
 

Esimesel istungil arutati valitsuse töökorralduse ning ministrite omavahelise asendamise küsimusi. Peaminister Jüri Ratase eemalolekul asendab teda siseminister Mart Helme.

 

Pressikonverentsi teemad keerlesid Marti Kuusiku skandaali ümber

Välismajandus- ja infotehnoloogiaministri tool jäi teisipäeval tühjaks, kuna Marti Kuusik astus omal soovil tagasi. Mart Helme sõnul tegeleb EKRE aktiivselt uue ministri otsingutega. „Meil on esmaspäevaks kokku lepitud kohtumised mitme inimesega. Kui kellegi kasuks langetatakse valik, siis kõigepealt läheme selle infoga peaministri juurde,“ kinnitas Helme.

Peaminister Ratas jäi Kuusiku skandaali kommenteerimisel kidakeelseks

„Ma arvan, et kokkuvõttes oli see õige lahendus, mis teisipäeval sündis,“ ütles Jüri Ratas ja märkis, et minister oli ise lahkumisavalduse esitanud. Peaminister toonitas, et temal ja Mart Helmel ei ole Kuusiku menetluses mingeid volitusi, seega ei ole neil õigust uurimisse sekkuda ega seda ka täpsemalt kommenteerida.

Ratas ei mõistnud hukka presidendi saalist lahkumist Kuusiku ametivande andmise ajaks. „President käitub nii, nagu ta õigeks peab. See kuidas ta otsustas käituda, on tema õigus,“ sõnas Ratas.

Siseminister Helme: ajakirjandus sõitis süütuse presumptsioonist üle

Ajakirjanikud pärisid pressikonverentsil Mart Helmelt selgitust väljaütlemise kohta, et minister plaanib tõsiselt ette võtta põhiseadusliku korra taastamise.

Siseminister Helme sõnas, et välismajandus- ja infotehnoloogiaministri kohalt tagasi astunud Kuusiku juhtumis on alusetud ajakirjanduse kaebused, nagu piirataks nende sõnavabadust. Samas leidis Mart Helme, et ajakirjandus ei võtnud Marti Kuusiku juhtumi puhul piisavalt arvesse süütuse presumptsiooni.

„Mina ei näe siin mingit sõnavabaduse piiramist. Kui ajakirjandus võib sõimata ja laimata, siis siin ei ole mingit piiramist. Vabadusega peab kaasnema ka vastutus,“ sõnas Helme.

Samuti ei pidanud Helme õigeks president Kersti Kaljulaidi käitumist uute ministrite ametivannete andmise ajal. Riigipea lahkus saalist selleks ajaks, kui naisepeksmise-skandaali sattunud Marti Kuusik tuli vandele allkirja andma.

„Kui panete end presidendi kingadesse või pusasse, siis olete just allkirjastanud valitsuse koosseisu. Kõikide ministrite tausta on uuritud. Siis ilmub üks artikkel, mis on nii šokeeriv, et president näitab nii oma meelsust. See ei ole soliidne, seda saab näidata üks ülesköetud naine, aga Kersti Kaljulaid ei ole tavaline naine, ta on president,“ kritiseeris Helme, kelle sõnul tekib küsimus, kuidas selline riigipea käitub kriisiolukorras.

Pressikonverentsi lõpus kinnitas Mart Helme, et tegelikult on Eestis põhiseaduslik kord olemas ja tagatud, aga kunagi ei ole olukorda, kus keegi reegleid ei rikuks. „Ma nägin, et ajakirjandus kuritarvitas oma positsiooni ja sõitis üle mitte ainult ministri süütuse presumptsioonist, vaid ka tema perekonnast.“

Välisminister Reinsalu sõnul on vahel targem vaikida

Urmas Reinsalu tõi välja, et süütuse presumptsiooni tagamisel on suur roll ajakirjandusel, kuid samas on ministri sõnul iga ajakirjanik kallutatud. „Keegi ei saa olla oma isiklikest hoiakutest vaba, Mart on selles vallas idealistlikum kui mina. Ajakirjanik on ka luust ja lihast inimene,“ rääkis Reinsalu, kuid kinnitas seejärel, et kriitika võimuorganite suhtes on oluline ja vajalik.

Reinsalu märkis, et Eestis on tekkimas nõukogudeaegne komme ridade vahelt sõnumeid lugeda. „Kui on kõhklusi või mingeid jurasid, siis ärme räägi ridade vahelt. Ütleme otse välja. Me kaotame iseeneses vabadust, kui me ei kulge asju välja öelda. Ei tohi olla liiga vagur,“ kinnitas ta.