Maailm

AJASTU LÕPP: fentanüül võib lõpetada Mehhiko oopiumiäri (2)

Toimetas Aare Kartau, 2. mai 2019 10:51
Mehhiko farmerid ei suuda end enam moonikasvatamisega ära elatada.Foto: AFP/Scanpix
Oopiumi turuhind on järsult langenud. Seda on põhjustanud ameeriklaste uimastieelistuste muutumine – heroiini asemel on saanud sõltlaste seas populaarseks hoopis sünteetiline fentanüül. See võib viia vaesunud Mehhiko farmerid narkoärist välja, teatab The Guardian.

Kahekümne aasta jooksul on Mehhiko farmer Pedro Garcia iga kuue kuu järel külvanud põllule maisi ning ubade kõrval ka oopiumimooni ehk unimaguna seemneid. Taime müümisest saadav mõõdukas käive on aidanud 50aastasel mehel laste koolitamise eest maksta. Garcia teadis alati, et tema tegevus on illegaalne ning ohtlik, kuid pere heaolu nimel oli ta valmis riski võtma. Nüüd ei toida oopiumiäri meest enam ära.

Uimastiäri on USAs muutunud. Sõltlased on vahetanud oopiumimoonist toodetava heroiini sünteetilise opioidi fentanüüli vastu, mida valmistatakse enamjaolt Hiinas. Selle tulemusena on Mehhiko peamises tootmisosariigis Guerreros oopiumi 1 kg turuhind vähenenud 1300 dollarilt pelga 200 dollarini. Fentanüül on olnud kümnete tuhandete ameeriklaste surma põhjustajaks, kuid see on viinud ka selleni, et Mehhiko farmerid on narkoäri lõpetamas. Vähenev heroiininõudlus tekitab riigis sotsiaalset ja majanduslikku segadust.

Oopiumimoon ehk unimagun. Foto: AP/Scanpix

Guerrero La Montana piirkonnas pandi mooniärile algus 1970ndatel, kui sõjaväelased tõid Sinaloa osariigist selleks seemneid ja oskuslikku tööjõudu. Äri muutus ülimalt populaarseks 1990ndatel, kui kohvi ja maisi tootmine polnud enam tasuv. Suurt osa moonipõldudest kontrollivad kuritegelikud jõugud, kuid La Montanas on oopiumiäri olnud edukas, sest seal tegeles äriga palju talupoegi, kes kasvatasid moonitaimi oma väikestel põldudel. Ka praegugi ei soovi paljud talupojad mooniäri maha jätta, kuigi nende töö ei tasu enam ära.

La goma on ainus saak, mis müüs – mitte midagi muud turul ei ostetud,“ väitis Julia Sanchez, kümne lapsega lesk. Tema saagiks oli umbes 100 grammi oopiumit kaks korda aastas. Mooniäri levis La Montanas, sest ei leitud alternatiive. Sealsed inimesed ei näe unimaguna kasvatamist millegi kriminaalsena, vaid pigem viisina ellu jääda. Äri mandumise taga arvatakse olevat narkoparuni Joaquin „El Chapo“ Guzmani vangistamist. Vaid vähesed kohalikud on kuulnud Hiina uuest narkootikumist, mis on lõpetamas Mehhiko oopiumiajastut.