ARMEE TULEB ÜLE? Juan Guaido tervitab teda toetavat sõdurit.Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 1. mai 2019 21:24
Venezuela pealinna Caracasi elanikke tabas 30. aprilli koidu eel üllatus: kolmeminutilises videosalvestuses näitas end ajutiseks riigijuhiks nimetanud Juan Guaido ennast relvastatud sõdurite keskel. Tema kõrval seisis riigi tuntuim poliitiline vang Leopoldo Lopez. „Operatsioon „Vabadus“ on alanud. Täna me kukutame Nicolas Maduro,“ kinnitas Guaido, kes kutsus rahva tänavaile ja sõjaväge ülestõusu toetama.

Sel ajal võtsid koos temaga videol olnud siniste käesidemetega sõdurid kohad sisse maanteesillal La Carlota õhuväebaasi juures, loopides minema baasist nende pihta lastud pisargaasikanistreid. Rahvast kogunes, kuid näha ei olnud ülestõusnutele appi tõttavaid sõdureid. Levis kuuldus, et kindralstaabi ülem Jose Ornelias annab selleks kohe-kohe käsu. „Ma ei usu, et läheb verevalamiseks, ja loodan, et Maduro kuulab oma südant ja lahkub riigist,“ ütles ajakirjanikele üks ülestõusnuist, Yddy Subero.

Valge Maja  julgeolekunõunik John Bolton andis kähku pressikonverentsi, kutsudes kõiki Venezuela elanikke astuma president Maduro vastu. Ta väitis, et opositsioon on kõnelnud kaitseminister Vladimir Padrino Lopezi, ülemkohtu presidendi Maikel Moreno ja teiste kõrgete riigiametnikega, kes on leidnud, et Maduro peab tagasi astuma, ja toovad veel samal päeval, hiljemalt õhtuks, armeeüksused Guaido käsu alla. „Me teame täpselt, mis Venezuelas toimub, ja see, et ülestõus algas kavandatust päev varem, ei ole üllatus.“

 USA välisminister Mike Pompeo teatas, et juba toodi stardirajale lennuk, millega Maduro kavatseb põgeneda Kuubale. Vaid venelaste sekkumine olevat hoidnud teda tagasi. Pompeo väitis, et Venezuelas on kümned tuhanded Kuuba sõdurid, kes peavad sealt lahkuma ning laiali tuleb saata ka kuubalaste juhtimisel Maduro toeks loodud vabatahtlikud kaitserühmitused. Ta ähvardas, et vastasel juhul ootavad Kuubat enneolematult karmid sanktsioonid. Kuuba president Diaz-Canel lükkas Pompeo jutu Twitteris ümber. 

Vaid mõni minut pärast seda kõike ilmus Venezuelas teleekraanile Maduro ja teatas: „Ülestõus on maha surutud!“  Kõik need mehed, kellest Bolton oli rääkinud kui Guaido toetajaist, seisid tema kõrval ja kaitseminister Lopez kinnitas, et armee surub maha igasuguse vastuhaku. 

Rahvuskaardi soomusmasinad rammisid rahva sekka, ajades inimesi alla otse telekaamerate ees. BBC andmeil sai vigastusi vähemalt 69 meeleavaldajat, mõnel neist, nagu ka viiel sõduril, on kuulihaavad. Inimõigusorganisatsioonide väitel on vigastatuid kaugelt üle saja.

Kolmapäeval tuli rahvas uuesti tänavaile

Teisipäeva õhtul kõneles Guaido uuesti rahvaga, kutsudes kõiki kogu riigis eilsele suurmeeleavaldusele. „Me võidame ja taastame riigis demokraatia,“ ütles Guaido, kinnitades uuesti, et Madurol pole enam Venezuela kaitseväe tuge. 

Leopoldo Lopez koos abikaasa Lilian Tintoriga otsis rahva jutu järgi sel ajal varjupaika algul Tšiili ja seejärel Hispaania saatkonnas, hommikul Guaidod toetanud sõdurid aga tahtsid kuuldavasti asüüli Brasiilia saatkonnas. Informatsioon on aga vasturääkiv ning näib, et nii praegused võimud kui ka vastasleeri esindajad ja USA levitavad võltssõnumeid.

President Donald Trump ei välistanud sõjalist sekkumist Venezuelas ja USA lennuamet andis korralduse, et kõik Ühendriikide firmade tsiviillennukid peavad olema 48 tunni jooksul sellest riigist lahkunud.

Äärmiselt segane olukord Venezuelas jätkub tõenäoliselt veel mõnda aega, kui pärast eilset massimeeleavaldust Maduro tõesti ei põgene riigist.

KÕIGEKS VALMIS: Hädapäraste vahenditega end pisargaasi eest kaitsnud meeleavaldajad süütasid bussi. Foto: Reuters/Scanpix