Juhtkiri

Juhtkiri | Valitsuse omad vitsad peksavad (13)

ohtuleht.ee, 1. mai 2019, 18:00
Mõnikord peab talumatult valus hakkama, et asjad saaksid taas paremuse poole liikuma hakata. Just sellisena võib näha IT- ja väliskaubanduse ministri Marti Kuusiku tagasiastumist pärast vaid üht ametisoldud päeva. Piinlik küll, ent kahtlemata vajalik. Kuusikule osaks saanud tõsised süüdistused koduvägivallas ja järgnenud kriminaaluurimine ei jätnud peaministrile teist valikut, kui Kuusik ametist vabastada. Isegi toimuvat meedia infooperatsioonina kujutav EKRE küllap mõistis, et Kuusiku jätkamine pärssinuks valitsuse tööd ja sisulistele teemadele keskendumist. Kui Eesti Päevalehes ja Eesti Ekspressis tõstatatud kahtlustused peaksid aga tõeks osutuma, siis võib vaid loota, et ühele perele langenud meediatähelepanu ja lugematud toetusavaldused võimaldavad asjaosalistele pööret paremuse poole ka isiklikus elus.

Tõsi, süüdimõistvat otsust Kuusiku suhtes pole, ent süütuse presumptsiooni kehtimise ja Eesti põhiseadusliku korra pärast südant valutav siseminister Mart Helme võiks mõista, et riigile tõotab samavõrra ohtlikuks kujuneda olukord, kus minister on võimalike minevikupattude pärast šantažeeritav. Et kahtlustused olid valitsuse moodustajatele teada juba nädalaid enne – hiljemalt siis, kui hakkas ajakirjanduslik uurimistöö – ja ametivande andmisele eelnes teinegi skandaal, mille tuumaks oli Kuusiku vahelejäämine kiiruseületamise ja jääknähtudega valimispeojärgsel hommikul, olnuks mõistlik pakkuda ministrikohta kohe kellelegi teisele. Lühikese pingiga nähtavasti hädas olev EKRE peab nüüd kindlaks tegema, et uuel ministrikandidaadil oleks laitmatu renomee. Kuid mitte ainult – allahindlust ei saa teha ka kompententsi arvelt, edutades ministrikohale näiteks ustava, ent ebapädeva parteilase.

Taasiseseisvunud Eesti ajaloos kõige lühemat aega ametis olnud ministri juhtum tõstatas ka küsimuse, kas sellistel asjaoludel ametist lahkujale peaks olema ette nähtud hüvitis. On hea, et riigikantselei tegi selles osas kiire otsuse – Marti Kuusik 31 000eurost hüvitist ei saa. Võib vaid arvata, milline olnuks avalikkuse reaktsioon väidetava naisepeksu tõttu ametist lahkunud ministri ülekuldamisele.

13 KOMMENTAARI

p
Peeter 7. mai 2019, 15:32
Minu arvamus on, et võimalike minevikupattude pärast on Venemaa poolt šantažeeritav Reformierakond, kui meenutada VEB fondi miljonite saagat!
u
Urmas 2. mai 2019, 16:28
Mina sain aru, et sisuliselt igaühte võib laimata ja süüdistada milles tahes! Ja ega meie ei pea tõendama, et meie väited on valed, las süüdistatav is...
(loe edasi)
Loe kõiki (13)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee