Maailm

Julian Assange saadeti peaaegu aastaks trellide taha (12)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 1. mai 2019 14:32
WikiLeaksi asutaja Julian Assange näitas 1.mail kohtusse saabudes rusikat. Kohtu juurde kogunenud Assange'i toetajad tõstsid selle peale oma rusikad ja hüüdsid kohtu poole ''HÄBI!''Foto: AFP/Scanpix
Kohus saatis WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i 50 nädalaks trellide taha, kuna mees oli vanglakaristuse katseajal Ecuadori saatkonnas end varjanud.

47aastane mees peeti eelmisel kuul Londonis Ecuadori saatkonna ees kinni, kirjutas BBC. Assangne oli end saatkonnas varjanud Rootsi võimude eest, kes süüdistasid teda 2012. aastal toime pandud seksuaalkuritegudes. Assange ise eitab süüdistusi.

Samal teemal

Lisaks süüdistas Ecuadori siseminister Maria Paula Romo Assange´i Londoni saatkonnas seintele väljaheidete määrimist. Ecuadori president Lenin Moreno süüdistas samas WikiLeaksi asutajat katsetes muuta Ecuadori saatkond Londonis spionaažikeskuseks.

Assange selgitas kohtus, et ta tegi toona seda, mida pidas kõige paremaks teguviisiks. „See oli võib-olla ainus asi, mida ma oleks saanud teha,“ põhjendas ta saatkonda varjumist.

Ka USA ootab, et saaks Assange'i üle kohut mõista. Väidetavalt aitas just tema sõjaväe endisel luureanalüütikul Bradley Manningul (praeguse nimega Chelsea Manning) häkkida kaitseministeeriumi arvutitesse, et ligi pääseda salastatud dokumentidele, mida oli süüdistuse järgi ligi 750 000. Hiljem avaldas ta need WikiLeaksi leheküljel.

Kui ta Ameerika kohtus süüdi mõistetakse, ootab teda tõenäoliselt ees veel viis aasta vanglakaristust.

Samal teemal

15.04.2019
Ecuadori võimud esitavad Julian Assange’ile üha uusi süüdistusi
12.04.2019
Ecuadori siseminister: Julian Assange määris meie saatkonna seinad väljaheidetega kokku!
11.04.2019
VIDEO | Londonis pidas politsei kinni WikiLeaksi asutaja Julian Assange’i