Peaminister Ratas andis Kuusiku tagasiastumisavalduse president Kaljulaidile. Foto: Robin Roots
Ohtuleht.ee 30. aprill 2019 19:45
Väidetavalt kohtusid täna Stenbocki majas peaprokurör Lavly Perling, PPA juht Elmar Vaher ja peaminister Jüri Ratas. Mõni tund hiljem teatas minister Marti Kuusik, et astub ministriametist tagasi.

Kuusiku avaldus:

"Esitasin täna erakonna esimehele Mart Helmele ja peaminister Jüri 
Ratasele avalduse ministriametist tagasiastumiseks. Kinnitan jätkuvalt, 
et minu vastu esitatud süüdistused on laim – ma ei ole vägivallatseja.

Viimastel päevadel minu vastu vallandatud õõvastavale meediarünnakule on 
nüüdseks lisandunud prokuratuuri otsus alustada kriminaalasi. Sellises 
olukorras ei ole mul võimalik ministrina tööd teha. Samuti ei saa 
normaalselt tööd teha ülejäänud valitsus.

Soovin tagada ametisse astunud valitsusele töörahu ning tuua oma erakond 
rünnakute alt välja. Samuti soovin säästa oma perekonda meedias 
toimuvast psühhoterrorist.

Loobun ministri ametist mitte selle tõttu, et süüdistused minu vastu 
oleks tõsi, vaid vastupidi, selleks, et keskenduda enda kaitsmisele 
kriminaalasjas ja oma hea nime taastamisele."

Ratas andis avalduse presidendile üle

Õhtul kell 20 andis peaminister Jüri Ratas minister Marti Kuusiku avalduse riigipeale üle. Kersti Kaljulaid võttis avalduse vastu. President tänas Eesti ajakirjandust Kuusiku tausta paljastamise eest ning politseid ja prokuratuuri kiire uurimise eest. Samuti palus Kaljulaid rahu Marti Kuusiku perele. 

Jüri Ratas ütles ajakirjanikele, et alates eilsest ametivandest on lisandunud üks suur asjaolu. "Politsei ja prokuratuur on algatanud kriminaalmenetluse. Palusin täna enda juurde PPA peadirektori, peaprokuröri, samuti justiits- ja siseminstri. Mõlema asutuste juhid andsid toimunust ülevaate," vastas Ratas. 

Ajakirjaniku küsimusi peale, kas on ilmunud mingeid uusi asjaolusid, Ratas ei vastanud. "Olen täiesti veendunud, et politsei ja prokuratuur teevad oma tööd ja hetkel menetluse etapis pole minul mingit õigus seda tööd kommenteerida.

Ja ka mina tänan Eesti ajakirjandust ning soovin teile jõudu!" teatas pressikonverentsi lõppedes ka ilmselgelt pahas tujus Ratas.

Veidi hiljem saadetud pressiteates sõnas Ratas, et perevägivald on äärmiselt tõsine ja valus probleem kogu ühiskonnas. "Siin ei ole ruumi õigustustele ega kahtlustele, sest teame, et Eestis on tuhandeid lähisuhtevägivalla ohvreid. Mõistan üheselt hukka igasuguse pere- ja lähisuhtevägivalla. Politsei võtab kõiki selliseid juhtumeid alati väga tõsiselt, olenemata inimese positsioonist. Seejuures on kõige tähtsam, et ohvrid saaksid abi ja kaitstud," ütles ta.

Ratas märkis, et Eesti uurimisasutused on algatanud Marti Kuusikuga seotud kahtluste kontrollimiseks kriminaalmenetluse. "Kujunenud olukorras poleks valitsusel võimalik sisuliselt tööle asuda ning oma programmi täita. Seetõttu esitas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Marti Kuusik täna lahkumisavalduse. Edastasin selle vabariigi presidendile," lausus ta pressiteate vahendusel. 

Avalduse tegi ka president Kersti Kaljulaid, kes tänas peaministrit otsuse eest. "Loodan, et see annab julgust kõigile, kes vägivalla all kannatavad. Ma tänan Eesti ajakirjandust nende kahtlustuste avaldamise eest. Ja ma tänan õiguskaitseorganeid selle töö eest, mida nad on asunud kiiresti tegema, näidates, et perevägivallakahtlused ei jää tähelepanuta," seisis presidendi sotsiaalmeediapostituses ning palus veelkord anda rahu Marti Kuusiku perele.