VISKA VIIS! Maduro-vastane meeleavaldaja tervitab mässumeelset sõdurit, kes presidendile selja keeras ja nüüd samuti Guaidód pooldabFoto: AP/Scanpix
Maailm
30. aprill 2019 17:47

VENEZUELA KRIIS: Guaidó alustas riigipöördega, et Maduro troonilt tõugata (24)

End Venezuela ajutiseks riigipeaks kuulutanud Juan Guaidó lubab toetajatele, et astub viimaseid samme, et president Nicolas Maduro riigipöördega lõplikult kukutada. Guaidó sõnul on tal ka sõjaväe toetus, ehkki seni on seda pigem nautinud Maduro. Olukord muutus päeva jooksul vägivaldseks.

Suurem osa Ladina-Ameerikast, USAst ja läänemaailmast toetab Guaidód. Venezuela sõjaväe toetus Madurole on seni olnud põhiline tema riigipea ametis hoidja. Ükskõik kuitahes tugev väline surve ei kanguta Madurot presidendi kohalt kui sõjavägi tema kõrvalt ei lahku. Nüüd väidab opositsionäär Guaidó, et sõjavägi muutis meelt. Tõestust sellele on aga üsna vähevõitu, kirjutab BBC.

Karismaatiline ja noor Juan Guaidó lubab päästa Venezuela ebapädeva ja korrumpeerunud Maduro küüsist Foto: Reuters/Scanpix

Siiski teatas Guaidó teisipäeva hommikul, et käimas on riigipööre. Venezuela rahvas tuli Guaidó kutsel tänavatele häälekalt meelt avaldama. Pealinnas Caracases kõlasid paraku ka püssilasud, vahendab Reuters. Kannatanute kohta esialgu infot pole, ent pealtnägijate sõnul tulistasid üksteise pihta Guaidó poolele üle läinud sõdurid ja Madurole ustavad sõjaväelased.

Kaamera ette jäid ka sõjaväe sõidukid, mis rahva sekka ja inimestest üle sõitsid. Kaadrid võivad olla väga häirivad!

Caracases viibis ka Guaidó ise, kes ärgituab toetajaid üles veelgi suuremate massidena tänavatele tulema. Välismaalastel soovitavad saatkonnad pigem varjus hoida ja seiklusi otsima mitte minna. ÜRO peasekretär António Guterres palub vältida vägivalla puhkemist.

Guaidó lahkus koos konvoi ja suure osa toetajatega Caracasest teadmata suunal, vahendab CNN.

Viimase aastaga on näljahäda ja majanduskriis Venezuelas muutunud nii tõsiseks, et 35aastane opositsioonipoliitik Juan Guaidó kuulutas end 23. jaanuaril ajutiseks riigipeaks. Teda tunnistasid Venezuela ajutise presidendina USA ja veel umbes 50 riiki, ka Eesti.

Venezuelas on tõsine puudus nii toiduainetest kui ravimitest. Riigist põgenes viimastel aastatel umbes 2 miljonit inimest.

Kreml aga süüdistab Guaidód ebaseaduslikus tegevuses ning vandus toetust Madurole. Viimast toetavad ka Hiina, Iraan, Kuuba, Boliivia, Nicaragua, Türgi, Süüria, El Salvador ja Valgevene.

Venemaal on Venezuelaga omad ärihuvid. Deutsche Welle hinnangul kaotaks Venemaa võimu vahetudes ainuüksi Maduro valitsusele antud laenu tõttu kuni 11 miljardit dollarit, sest on selge, et Guaido ega keegi teine, kes tulevastel valimistel riigijuhiks saab, võlga tasuma ei hakka. Veelgi ohtlikuma löögi saaks Venemaa tulevikus, sest Venezuela hiilgaslikke naftavarusid asuvad haldama nüüdsetest juhtidest kompetentsemad inimesed ja venelaste Rosnefti tõrjuvad välja Lääne firmad. See loob rahvusvahelises naftaäris uue olukorra, kus hinnad lähevad tõenäoliselt alla. Venemaa, kelle tulud suuresti sõltuvad nafta ja gaasi ekspordist, kaotaks sellest kõige rohkem.

Juan Guaidó (autokatusel ruuporiga) pooldajate meeleavaldus Foto: Reuters/Scanpix