Poliitika

Äripartneri pettus, kinnistuskandaal ja sarkasmitoode: kes on rahandusminister Martin Helme nõunikud? (97)

Johanna-Kadri Kuusk, 1. mai 2019 12:49
Martin HelmeFoto: Tiina Kõrtsini
Uue rahandusministri Martin Helmega läks superministeeriumisse kaasa neli nõunikku– Kersti Kracht, Kristel Menning, Rain Epler ja Lasse Lehis. Kes nad on?

Kersti Kracht on majandusvaldkonnas toimetanud juba eelmisest sajandist. Alustas ta 1987. aastal ettevõtjana ja proovis juba 1990. aastal kätt poliitikas Eesti Ettevõtjate Erakonna ridades. Poliitikast lahkus ta 2002. aastal lahkus, et siis 2017. aastal uuesti naasta EKRE nimekirjas kohalike omavalitsuste valimistel kandideerides. Kracht kandideeris ka äsjastel riigikogu valimistel Ida-Virumaa esinumbrina, kuid ei osutunud valituks. Valimiste eel lubas ta seista maksude ja aktsiiside alandamise ning maanteede neljarealisekt ehitamise eest (vaata tema valimislubadusi SIIT).

Kracht sai 2013. aastal MTÜ Eesti väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni (EVEA) presidendiks ja täitis seda ametikohta aastaid.

Kracht kuulub mitme firma juhatusse ja alles hiljuti tuli välja süüdistusega ukrainlasest ärimees Andri Labunski, kelle sõnul pettis Kracht temalt välja tuhandeid eurosid. Ukrainlane oli enda sõnul soovinud oma äri Eestisse laiendada ja selleks Krachti asejuhatajaks palganud. Labunski kaebas, et Kracht oli kõigepealt talle võlgu jäänud, siis asejuhataja töö eest palka võtnud ja tagatipuks pakkunud ukrainlasele tema enda äri müüa. Kui naiselt selle pettuse kohta küsiti vastas ta vaid, et tegemist on tema ja Labunski omavaheliste äriasjadega.

Märtsis kirjutas Eesti Päevaleht, et Eesti väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni (EVEA) sisekontrolli raporti järgi tegi ühenduse endine juht Kersti Kracht kahtlasi tehinguid. Krachtile heideti ette, et ta üüris oma ettevõtte alt EVEA-le ruume turuhinnast kolm korda kallimalt. Kracht eitas seda.

Kersti KrachtFoto: Tiina Kõrtsini

Nagu Kracht liitus ka Kristel Menning EKREga vahetult enne 2017. aasta KOV valimisi. Enne seda oli ta Viimsi vallas aktiivne tegelane ja töötas vallafirma Viimsi Haldus nõukogu liikmena. Menning sattus vahetult enne valimisi koos toonase Viimsi Halduse juhi Madis Saretokiga suurde kinnisvaraskandaali, kuna nad müüsid vallafirmale kuulunud maatüki 150 000 euro eest EKRE suurele toetajale ja rahastajale Aivar Kokale. Selle skandaali pärast visati Menning Viimsi Halduse nõukogust välja ja Viimsi vald esitas nii Saretoki kui Menningu suhtes 2016. aastal kuriteoteate.

Menning astus seepeale EKRE erakonda ja kandideeris Viimsi nimekirjas KOV valimistel.

Kristel MenningFoto: Andres Putting/ Ekspress Meedia

Rain Epler on endine Isamaaliidu liige. Aastal 2017 kandideeris ta aga kohalike omavalitsuste valimistel hoopis Reformierakonna ridades.

Rain EplerFoto: reform.ee

Eplerile kuuluvad ettevõtted Baltic Fleet Company, Kolmejalgne mündiga konn OÜ ja Pühajõe pruulikoda. Võrumaal käsitööõlut valmistav pruulikoda tõi paar aasta tagasi turule ka õllepudelisse villitud joogivee „Jevgeni“, mis viskas sotsiaaldemokraatide juhi Jevgeni Ossinovski üle nalja.

Joogivee ''Jevgeni'' siltFoto: Facebook

Lasse Lehis on kõrgelt haritud õigusteadlane, kes on olnud Riigikohtu halduskolleegiumi nõunik, Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liige, Eesti Maksuteadlaste Seltsi juhatuse esimees ja rahvusvahelise maksuõiguse ühingu IFA-Eesti juhatuse esimees.

 "Eks ministril on vaja ennast kurssi viia alaga ja erialast nõu saada, et teha pädevaid otsuseid. Nagu ma olen aru saanud, võib tal olla mõningaid eelarvamusi selles suhtes, mis ametnikud talle ette söödavad ja ta vajab väljastpoolt teist silmapaari, kes seda keerulist erialast teksti üle vaataks ja talle kinnituse annaks või ümber lükkaks," ütles Lehis ERR-ile seoses Helme nõunikuks asumisega.

Lehis on korduvalt meedias avaldanud teatud ringkondi ärritvat mõtet, et Feministeerium ja teised riigi kulul elavad MTÜd peaksid tulevikus ise hakkama saama. Seda sõnumit on oma jutusaates ''Räägime asjast'' toetanud ka Martin Helme.

Lasse LehisFoto: Tiina Kõrtsini

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee