Marti Kuusik.Foto: Robin Roots
Marvel Riik 1. mai 2019 10:32
Eile ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri ametikohast ilma jäänud Marti Kuusik plaanib läbi kohtu puhastada enda nime lähisuhtevägivalla sildist. „Ma pean seda loogiliseks,“ ütleb Kuusik. Kuid see võitlus ei alga kohe.

Enne kui Kuusik võtab ette kohtutee, tahab ta saada teada, mis on Eesti Ekspressi ja Eesti Päevalehe järgmine samm. „See ei saa olla kogu lugu. Kas tõesti saab olla nii, et anonüümsetele allikatele tuginedes on mees hull!? Ei saa ju olla sellist lugu,“ räägib Kuusik. „Keegi pole ju oma nimega esinenud. Millest me räägime? Kui see on nüüd kõik, mis on [ilmunud], siis see on küll väga hale.“

Meedia kõrval tahab Kuusik ära oodata prokuratuuri kriminaalmenetluse tulemused. „Küll ma saan rahulikult kahjud kokku võtta. See on [skandaali] teine päev alles. Vara veel,“ selgitab minister. „Mina ei ole advokaat ega ütle, millal on õige hetk. Kasutan õige hetke määramiseks asjatundjate abi.“

Kuigi kriminaalmenetlust juhtiv prokuratuuri juhib justiitsministeerium, siis uurimist viib läbi politsei, mis kuulub siseministeeriumi alla ja mille juhiks on Kuusiku erakonnakaaslane siseminster Mart Helme. Kuidas tagatakse, et Kuusiku kriminaalmenetlus kulgeks ilma poliitiliste mõjutusteta?

Justiitsministeeriumi asekantsleri Kristel Siitam-Nyiri sõnul ei ole ministritel voli konkreetsetesse menetlustesse sekkuda.
 
„Ministritel ei ole voli sekkuda ja me eeldame, et nad täidavad seadust. Lisaks on Eestis kriminaalmenetluses ka eeluurimises mitmeastmeline süsteem, ehk eeluurimist juhib prokuratuur ja viib läbi politsei, mis tähendab, et prokuratuur teostab politsei uurimise üle vajadusel ka järelevalvet,“ selgitas ta ja märkis, et seaduse järgi on prokuratuur ja politsei uurimmistoimingutes teineteisest sõltumatud.