Peaminister Jüri RatasFoto: Martin Ahven
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 30. aprill 2019 08:46
Peaminister Jüri Ratase sõnul peab ruttu selguse saama eile lahvatanud skandaalis väislkaubanduse ja IT- minister Marti Kuusiku ümber.

Teisipäeva hommikul Terevisioonis käinud Ratas selgitas, et süüdistuste alla sattunud Kuusikul oli ametivande andmise eel kaks valikut. Üks oli vanne anda, mida ka lõpuks tehti, ja teine oli Kadriorgu avaldus teha, et ta oma ministrikohale ei asu. Ratas oli uurinud ka võimalusi Kuusiku ametisseastumisega viivitada, kuid kuna seadus ei näe edasilükkamist ette, andis Kuusik perevägivalla kahtlustustest hoolimata ametivande.

Peaministri sõnul sai tema esimest korda infot Kuusiku suhtes tõstatatud kahtlustest neljapäeval politsei kaudu, kui juhtumit uurivad ajakirjanikud olid politsei poole pöördunud. Kuid nii nagu politseil ega teistel riigiasutustel ei ole ka temal mingeid andmeid Kuusiku väidetavast vägivallatarvitamisest oma abikaasa kallal ning seetõttu ei olnud tal alust ministrit tagasi lükata.

„Küsimus on täna selles, mis on need faktid. Mida mina saan teha peaministri ja kodanikuna, on ministrilt küsida, kas tema peres on olnud vägivalda. Ta vaatas mulle otsa ja ütles et ei ole. Ma arvan, et siin on nii ruttu kui võimalik selgust vaja. Seni on ta ministriametis,“ sõnas Ratas.

Küsimuse peale, kas Ratas usub Kuusikut, kui too koduvägivalda eitab, meenutas Ratas vanasõna.

„Mul ei ole täna muud infot kui see lause, et tema peres ei ole vägivalda, aga nagu vanarahvas ütles – kus suitsu, seal tuld. Ta peab praegu väga jõuliselt tõestama et seda ei ole juhtunud,“ vastas Ratas.