Esiterrorist Abu Bakr al-Baghdadi teeb sääraseid pöördumisi harva, mistõttu kuuleb sageli jutte tema surmastFoto: AFP PHOTO / SOURCE / AL-FURQAN/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 29. aprill 2019 21:33
Abu Bakr al-Baghdadi nägu pole nähtud 2014. aastast, mil ta Mosuli linnas terrorirühmituse ISIS kalifaadi välja kuulutas. Sellest ajast on palju muutunud: ISISel pole Süürias ja Iraagis enam ühtki kindlat kantsi ning al-Baghdadi seda ka möönab.

Rätsepistes istuv ISISe liider tunnistas lüüasaamist Iraagi piiri äärel asuvas Baghuzi linnas, mis oli rühmituse riismete viimane kants. Samas rääkis ta ka Sri Lanka terrorirünnakutest ning terroristidest Burkina Fasos ja Malis, teistel teemadel aga valitsusvastastest meeleavaldustest Sudaanis ja Alžeerias. Al-Baghdadi üritab ehk protestimeeleolust endale toetust saada. Video oli 18 minutit pikk ning salvestatud ilmselt millalgi aprillis. Video lõpus ei räägi enam al-Baghdadi, sinna on monteeritud klipid Sri Lanka rünnakutest.

BBC kirjutab, et Abu Bakr al-Baghdadi sündis 1971. aastal Iraagi linnas Samarras. Usufanatism ilmnes noorukis juba varases eas, mil ta õiendas oma pereliikmetega, kes tema rangeid vaateid ei jaganud või järginud. Magistriõppes koraaniõpetust tudeerinud al-Baghdadi radikaliseerus sel perioodil. Esialgu oli ta aktiivne Al-Qaedas, millest ISIS ka sündis. Avalikkusele näitab ta end haruharva, põhjustades sageli kuulujutte tema surmast.