Maailm

Mosambiiki räsinud tsüklon võttis 38 inimese elu 

Toimetas Greete Kõrvits, 29. aprill 2019 20:26
Naabrinaised ajavad üleujutatud külatänaval juttuFoto: AFP/Scanpix
Mosambiik ei ole jõudnud veel märtsis möllanud tsüklon Idaist toibudagi, kui riiki tabas nädalavahetusel tsüklon Kenneth. BBC vahendab, et 220km/h kiirusega tuisanud torm hävitas terveid külasid ning võttis elu vähemalt 38 inimeselt.

Nädala alguseks tormituuled küll mõnevõrra vaibusid, ent endiselt sajab paduvihma. Ilmateate ennustuse järgi võib Kenneth tuua kaasa rohkemgi vihma kui Idai, milles hukkus Mosambiigis, Malawis ja Zimbabwes vähemalt 900 inimest.

Samal teemal

Nagu Idaigi puhul, ujutavad vihmahood üle tänavaid ja teid, muutes päästetööd väga raskeks. Hukkunuidki on tõenäoliselt ametlikult välja kuulutatud 38st palju rohkem. Hävis vähemalt 35 000 majapidamist.

Ehkki troopilised tsüklonid pole Aafrika idaosas midagi haruldast, on aga ebatavaline, kuivõrd palju neid sel aastal rannikut tabas ja kuivõrd raevukad nad on. Veelgi ebatavalisem on see, kui lühike oli ajavahe kahe suure tsükloni, Idai ja Kennethi vahel. Sel aastal on piirkonnas puhkenud troopilisi torme kaks korda rohkem kui sel aastajal keskmiselt. Ehkki veel pole võimalik tormide sagedase tekkimispõhjusena näidata süüdistava sõrmega kliimamuutuste suunas, on ilmastikuekspertide sõnul kliimamuutuste jälgi näha tsüklonite teistes aspektides, ennekõike ebaharilikult ägedates paduvihmades.

Kenneth nõudis vähem inimelusid kui tsüklon Idai, kuna Cabo Delgado provintsis lihtsalt ei ela inimesi sama palju ja sama tihedalt kui seal, kus Idai möllas, samuti on maastik seal pisut mägisem. Siiski ei ole päästetööd lihtsad, neid raskendab ka tõsiasi, et provintsi kimbutavad islamiäärmuslastest võitlejad, kes võivad päästetöötajaidki ründama hakata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee