Juhtkiri

Juhtkiri | Kas valitsus jääbki hõivatuks iseendaga? (6)

ohtuleht.ee, 29. aprill 2019, 17:56
Kas hinnang „kaua tehtud, kaunikene“ kehtib ka eile ametivande andnud valitsuse kohta, sõltub muu hulgas vaatajast – EKRE esindajate varjamatu võidujoovastuse kõrval on selle valitsuse sündi saatnud ka paljude arvajate sama kirglik pahameel. Igatahes on Eesti ajaloo pikimad koalitsiooniläbirääkimised kaasa toonud ühiskondliku tormi, mille sarnast ei mäletagi.

Nii polnud valitsusliikmed jõudnud ametivannet veel andagi, kui (taaskord) kerkis üles küsimus ühe ministri sobivusest oma ametisse – seekord teemaks võimalik koduvägivald, mille kohta oli peaminister Jüri Ratas sunnitud aru pärima värskelt IT- ja väliskaubanduse ministrilt, kes suhteliselt tundmatu ministrikandidaadina jõudis paljude eestlaste teadvusesse hoopis valimispeojärgse jääknähtudega kihutamisega. Kas skandaalide saatel tööd alustava Marti Kuusiku ministripõli saab olema pikem kui teisegi skandaalse tegelase, kunagise maaeluministri Martin Repinski oma, näitab aeg.

Kui kaua õnnestub prohmakate kiuste ametis vastu pidada, tuleb tegelikult küsida kogu valitsuse koosseisu kohta. Kui jätkub viimastest kuudest tuttav muster, siis Eesti sai peamiselt iseendaga tegeleva valitsuse, kes Eesti elu edendamise asemel on hõivatud eri ministrite väljaütlemiste ja eraeluliste seikade klaarimisega. Igatahes tasub Jüri Ratasel veel paljudeks ebamugavateks küsimusteks valmis olla. Nii jääbki suurem kahju Eestile sündimata, võivad poolnaljatledes öelda kõik, kellele ametisse astunud koalitsioon ühel või teisel põhjusel meele järgi pole. Tegelikult on selge, et Eesti inimestele sellest kasu pole.

Ent proovikive on ootamas teisigi: et võimuliidu koalitsioonilepe sai küllalt ümar ja ebamäärane, tuleb paljudes sisulistes küsimustes alles kokku leppida, ja mis veelgi tähtsam – leida katteallikad ja seda pingelist eelarveseisu arvesse võttes. Kas katsumused liidavad või lahutavad, aimavad kõige paremini ehk vaid asjaosalised ise. Ees on huvitavad ajad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee